Strona główna Kultura Pokaz jak na Targach Mody

Pokaz jak na Targach Mody

678
0
PODZIEL SIĘ

W Galerii ZeDeK przy Sochaczewskim Centrum Kultury można było 27 października uczestniczyć w nietypowej jak na Sochaczew prezentacji.

Publiczność mogła zobaczyć krótki, ale bardzo dynamiczny pokaz mody przygotowany przez młodą projektantkę, ale już laureatkę wielu konkursów mody.

Kolekcja przedstawiona w Galerii ZeDek przez Alonę Zozulia „Kompromios” była zainspirowana twórczością niemieckiego, kontrowersyjnego fotografa Helmuta Newtona który tworzył zdjęcia najczęściej w kolorystyce czarno-białej oraz trendami na wiosnę lato 2018-2019.

Zakochana w sztuce

Projektantka pochodzi w Ukrainy, ale studia w projektowaniu ukończyła w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Mimom bardzo młodego wieku, gdyż ma zaledwie 24 lata, ma już spory dorobek.

– Zawsze lubiłam modę i sztukę. Tworzenie zawsze jest obecne w moim życiu. Nie ograniczam się do projektowania mody, ale też tworzę malarskie grafiki. To znaczy graficzne prace wypełniam kolorami. Tworzę w ten sposób swoje obrazy i wizje – wspomniała w czasie pokazu Alona Zozulia.

Młoda projektantka przekazuje poprzez swoje prace stara się przekazać emocje i humor. Łączy różne materiały oraz faktury. Tak więc jest tu dzianina połączona imitacją skóry, plastik ze zwiewnymi tiulami i koronkami. Projektantka lubi różnorodność i każda jej kolekcja jest inna, niepodobna do wcześniej stworzonych.

Kolekcja „Kompromis” zaskakuje śmiałością kompozycji. Szczególnie nietypowymi cięciami, dziurami, które tworzą kreacje wieczorowe, dodatkami i prześwitami. Część kreacji pomyślana jako malarskie wizje, ale niektóre, jak oceniła publiczność pokazu, świetnie sprawdziłaby się na wieczorowych imprezach. W pokazie zaprezentowały odzież modelki z Sochaczewa.

Młoda z dorobkiem

Części sochaczewian Alona Zozulia jest znana. Nieco wcześniej ta pełna uroku śliczna dziewczyna występowała jako fotomodelka m. in. na zdjęciach Tomasza Ertmana. To on zaproponował, by młoda projektantka pojawiła się ze swymi najnowszymi pracami w Sochaczewie. W przygotowaniach pomógł i wsparcie udzielił jej Gamid Ibadullayev.

Początki projektanckiej kariery Alony to 2016 rok. Wtedy na Międzynarodowych Targach Mody Rzgóww kategorii inspiracje za strój „Pytanie na śniadanie” zdobyła pierwszą nagrodę. Prezentowała też swoje prace na Międzynarodowych Targach Mody w Łodzi, będących w gronie najbardziej prestiżowych imprez w Europie.

Rok 2016 obfitował u Alony w wiele interesujących projektów m. in. stworzyła ubrania do kilku teledysków, była stylistką w kilku reklamach oraz uczestniczyła z sukcesem w Międzynarodowych Konkursie Sztuki Nesebyr, Bułgaria, gdzie zdobyła pierwszą nagrodę za swą pracę malarską. Natomiast w 2017 roku przedstawiała ubiory na dworze Króla Jana III w pokazie na Warsaw Comic Con 2017 w Wilanowie.

Mijający rok to kilka dużych pokazów mody z jej najnowszymi pracami. Były to pokazy na Pyrkonie 2018, w Cytadeli Warszawskiej 2018, na Tetconie 2018 oraz w Szczecinie na Tattoo Convention 2018.

Sochaczewski pokaz może nie jest tak duży, jak wcześniejsze prezentacje, ale zapewne utkwi w pamięci uczestnikom spotkania. Mogli nie tylko obejrzeć kolekcję, ale także sfotografować się z projektantką i jej pracami. Ci, co nie dotarli do SCK na sam pokaz, mogą obejrzeć zdjęcia projektów oraz obrazy Alony Zozulia w Galerii ZeDeK. Z kolei wielkie pokazy w Rzgowie i Łodzi z udziałem młodej projektantki dostępne są na filmach w internecie.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak