Strona główna Kronika kryminalna „Ożarów” rozbity w Sochaczewie

„Ożarów” rozbity w Sochaczewie

1220
0
PODZIEL SIĘ

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu między innymi Żandarmerii Wojskowej w spektakularnej akcji rozbili tak zwany „gang ożarowski”, którego członkowie mogli wprowadzić do obrotu prawie 270 kilogramów narkotyków, o wartości prawie 13 milionów złotych. W sumie zatrzymano 45 osób na terenie Warszawy, Ożarowa Mazowieckiego i Sochaczewa. W akcji udział wzięło 330 funkcjonariuszy.

Tak spektakularnej akcji funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez Żandarmerię Wojskową oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nie przeprowadzili już dawno. Była ona zwieńczeniem ponad półrocznego śledztwa prowadzonego przez policjantów z Zarządu CBŚP w Warszawie pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Odrodzone struktury

Śledztwo zaczęło się od pozyskanej informacji, według której miało dojść do odrodzenia tzw. „grupy ożarowskiej”. Przypomnijmy, że „Ożarów” pojawił się na przestępczej mapie Polski w latach 80. Gang – pod wodzą „Pershinga” – szybko rósł w siłę i w pierwszej połowie lat 90. połączył się z gangiem pruszkowskim. Jednak pod koniec lat 90. doszło do rozłamu i grupa znów stała się samodzielnym gangiem. Zatrzymania członków grupy, na początku tego wieku, mocno osłabiły jej struktury. Do więzienia trafił m.in. szef grupy Piotr S. Okazało się, że pobyt w więzieniu nie przeszkodził mu w odbudowie gangu, którym pod nieobecność Piotra S,  kierowała – jak twierdzi policja – jego żona Justyna S., która została zatrzymana podczas przeprowadzonej w Warszawie akcji.

Akcja, w której brało udział 330 funkcjonariuszy, rozpoczęła się 24 września o godzinie 6.00. Wtedy to policjanci weszli jednocześnie do mieszkań w Warszawie, Ożarowie Mazowieckim i w Sochaczewie, zatrzymując w sumie 45 podejrzanych.

Zgarnęli „Kokosa”

Działania mundurowych zaskoczyły podejrzanych, którzy nie stawiali żadnego oporu. Podczas przeszukiwań miejsc zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono broń oraz amunicję. Znaleziono również duże ilości narkotyków, m.in. marihuanę, amfetaminę, haszysz, tabletki MDMA, metamfetaminę, a nawet heroinę. Akcję przeprowadzono również w Sochaczewie, gdzie zatrzymano jednego z członków grupy o pseudonimie „Kokos”. Na jego posesji zabezpieczono m.in. koparko-ładowarkę z przerobionym numerem VIN.

W sumie na poczet grożących zatrzymanym kar grzywny zabezpieczono ponad 385 tys. zł, ponad 19 tys. euro oraz inną walutę, na łączną kwotę ponad 470 tys. zł. Dodatkowo zabezpieczono także dwa zegarki, warte po kilkadziesiąt tysięcy złotych każdy oraz samochód.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu prawie 61 kg heroiny, wartej prawie 5,5 mln zł, ponad 53 kg kokainy o szacunkowej wartości prawie 4,8 mln zł, 58 kg amfetaminy wartej ok. 580 tys. zł, 80 kg marihuany o szacunkowej wartości prawie 1,3 mln zł, 2 kg haszyszu wartego ok. 30 tys. zł. Policja podejrzewa także, że grupa wprowadziła na rynek 30 tys. tabletek extazy o szacunkowej wartości 300 tys. zł oraz 14 kg mefedronu wartego około 280 tys. zł.

Łącznie, członkowie tzw. „grupy ożarowskiej” w okresie objętym zarzutami mogli wprowadzić do obrotu prawie 270 kg narkotyków, o szacunkowej wartości ponad 12,7 mln zł.

Jerzy Szostak

Fot.: CBŚP