Strona główna Iłów Ostatni Dzień Patrona

Ostatni Dzień Patrona

611
0
PODZIEL SIĘ

Gimnazjum im. Jana Pawła II po raz trzynasty i ostatni świętowało Dzień Patrona swojej placówki. Zgodnie z reformą oświaty, szkoła od przyszłego roku szkolnego ulega likwidacji.Tegoroczne obchody odbyły się 18 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.

– Szkoła otrzymała imię Jana Pawła II w 2006 roku i od tego roku, w dzień zostania przez Karola Wojtyłę papieżem, odbywały się uroczystości ku czci patrona szkoły. W tym roku święto wpisało się w obchody 18. Dnia Papieskiego, a także w 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły oraz 40. rocznicę jego wyboru na papieża. Dodatkowo to również okrągła rocznica, bo 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – wspomniała w trakcie obchodów Bożena Jóźwik, wicedyrektor placówki.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji gimnazjalistów i ich nauczycieli, którą odprawił ks. Krzysztof Borucki, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Św. i Matki Bożej Królowej Polski w Iłowie. Następnie uczestnicy uroczystości powrócili do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Dnia Patrona.

Z okazji Dnia Patrona młodzież przygotowała, jak co roku, okolicznościowe gazetki i Bożena Jóźwik przypomniała przybyłym na uroczystość obszerne fragmenty z biografii Karola Wojtyły. W czasie uroczystości przedstawili też montaż słowno–muzyczny, na który złożyły się niektóre utwory literackie Jana Pawła II oraz scenki z jego życia. Zaśpiewane zostały też m.in. „Modlitwa” Bułata Okudżawy oraz „Wieża modlitwy” Piotra Rubika.

– To była podniosła i bardzo piękna uroczystość, ale jednocześnie bardzo smutna, gdyż kończąca działalność naszej szkoły. Jednak na pewno po wchłonięciu gimnazjum przez szkołę podstawową dorobek znamienitego patrona nie zostanie zapomniany. W gimnazjum jest sztandar i liczne pamiątki nawiązujące do Jana Pawła II. Na pewno w murach SP w Iłowie znajdą one godne miejsce – poinformowano w sekretariacie gimnazjum.

BN

fot. Pixabay