Strona główna Kultura Nowy Rok Akademicki u Seniorów

Nowy Rok Akademicki u Seniorów

652
0
PODZIEL SIĘ

W Kramnicach Miejskich w Sochaczewie w środę, 10 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018-2019 dla słuchaczy Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wśród zaproszonych gości oficjalnych byli Jolanta Gonta, starosta sochaczewski oraz Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

– Ten rok jest szczególny nie tylko dlatego, ze wkraczamy w nową dekadę naszej działalności, ale też w tego powodu, że początek nowego roku akademickiego jest związany o obchodami 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – wspomniała witając gości Jadwiga Urbaniak, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sochaczewie.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosiła Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji w Urzędzie Miasta w Sochaczewie. Tematem była osobowość Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianisty, kompozytora, polityka, biznesmena i hodowcy winorośli. Opowieść o karierze artystycznej i politycznej tego wielkiego Polaka ubarwiona została ciekawostkami z jego życia oraz anegdotami. Całość przeplatana była wspaniałymi utworami skomponowanymi przez Ignacego Paderewskiego, w tym słynnym jego menuetem, od którego zaczęła się go światowa kariera. Przypomniano także, że był on zaprzyjaźniony z wieloma koronowanymi głowami oraz prezydentami, w tym z Wilsonem i Hooverem, prezydentami USA.

Po tej części Genowefa Barańska, członek zarządu UTW przedstawiła tygodniowe programy prac Uniwersytetu w semestrze zimowym i letnim oraz plany na najbliższe miesiące. Słuchacze korzystają z zajęć plastycznych, muzycznych, sportowych (w tym basenu MOSiR), warsztatów rękodzieła, nauki języków – angielskiego, niemieckiego i od tego roku rosyjskiego. Korzystali też z nauki obsługi komputera, jednak na razie ćwiczenia są zawieszone z uwagi na chorobę prowadzącej. Będą wznowione dopiero w najbliższych miesiącach.

Stowarzyszenie UTW w Sochaczewie liczy obecnie 126 członków. Jednak po spotkaniu 10 października mogą pojawić się nowi członkowie, gdyż na inaugurację przybyło wielu seniorów zainteresowanych działalnością uniwersytetu, a nie będących w jego strukturach. Zajęcia ruszają w tym tygodniu, czyli od 16 października. Rok akademicki zakończy się 9 czerwca 2019 roku. Obecnym na inauguracji przedstawiono też zarząd Stowarzyszenia i osoby prowadzące poszczególne zajęcia.

O tym, że będzie wspierać słuchaczy UTW zapewniła w trakcie uroczystości Jolanta Gonta, jak również swoją gotowość do stałej współpracy zaoferował Piotr Osiecki.

Na zakończenie Zespół Wokalny UTW prowadzony przez Jolantę Kawczyńską wykonał wiązankę popularnych melodii z repertuaru Zespołu Śląsk.

BN

Fot. Bogumiła Nowak