Strona główna Kultura Niezwykłe kobiety w literaturze

Niezwykłe kobiety w literaturze

506
0
PODZIEL SIĘ

Dyskusyjny Klub Książki w Sochaczewie zajmuje się lekturami opisującymi niezwykłe i bardzo przedsiębiorcze kobiety, jak również głośnymi publikacjami znanych pisarek współczesnych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kobiety szpiedzy. Po opowieści o słynnej Macie Hari i Krystynie Skarbek zajęli się losami słynnej, ale bardzo kontrowersyjnej gwiazdy wywiadu, Wandy Kronenberg.

Na ostatnim spotkaniu, pod koniec września, członkowie DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej dyskutowali o „Baronównie” Michała Wójcika, który w fabularyzowanej wersji przedstawił najgroźniejszą polską agentkę okresu II Wojny Światowej.

Wanda Kronenberg wywodziła się ze znanego i największego w Polsce rodu przemysłowców i bankierów o korzeniach żydowskich. Ich dziełem był wspaniały rozwój przemysłu na przełomie XIX i XX wieku, a potem w początkach niepodległości i II Rzeczypospolitej. To Kronenbergowie sfinansowali budowę warszawskiej filharmonii pomnika Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jednak budowane przez pokolenia przemysłowe imperium upadło 1 września 1939 roku.

Zaskakujące są jednak losy młodej, bo niespełna 20-letniej Wandy. Nie do końca wiadomo, jak nawiązała ona współpracę z wywiadem, najpierw z jednym, a następnie z innymi. Lawirowała przez całą okupację między wywiadem polskim, niemieckim, a nawet prawdopodobnie alianckim i rosyjskim.

„Baronówna” to opowieść o kobiecie, która podjęła grę ze służbami własnego i wrogiego państwa. Historia kończy się tragicznie. 24-letnia Wanda Kronenberg zostaje zabita przez egzekutorów z Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. W opinii członków DKK nie jest to postać jednoznaczna i trudna w ocenie.

Następne spotkanie w Kramnicach Miejskich zaplanowane jest na 29 października. Ty razem będzie to spotkanie autorskie z pisarką Mirą Białkowską, pedagogiem i nauczycielem muzyki. W dojrzałym wieku zajęła się ona pisaniem książek. Do tej pory ukazały się „Wcale mi nie zależy”, „O co chodzi” oraz zbiór fraszek „Fraszkowa uczta”. Jej powieści i fraszki są pełne ciepła, humoru i refleksji nad upływającym życiem i jego zagadkami.

BN

Fot. MBP Sochaczew