Strona główna Wyszogród Nie ginie zainteresowanie dawnymi zawodami

Nie ginie zainteresowanie dawnymi zawodami

532
0
PODZIEL SIĘ

W Wyszogrodzie odbył się Festiwal Ginących Zawodów. Zorganizowany został 28-29 września przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju”, w ramach realizacji operacji  „Tradycje Polskiej Wsi”.

Choć pogoda była zmienna, to jednak zainteresowanych nie zabrakło. Najwięcej pojawiło się najmłodszych mieszkańców gminy Wyszogród zainteresowanych unikalnymi zawodami.

W czasie festiwalu uczestnicy mieli okazję bezpośredniego zapoznania się z umiejętnościami i technikami starych zawodów. Wśród wystawców był Andrzej Kania, jeden z członków Stowarzyszenia Kowali Polskich, którego pokaz kowalski cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Swoje unikalne umiejętności wykuwania drobnych elementów ozdobnych z żelaza oraz podków prezentowali na pokazach również inni członkowie Stowarzyszenia Kowali Polskich z całego kraju.

Uczestnicy festiwalu uczestniczyli w warsztatach garncarstwa i wikliniarstwa, gdzie pod okiem instruktorów uczyli się wyplatania koszy oraz lepienia z gliny. Te zajęcia przyciągają głównie dzieci, dla których kręcenie kołem garncarskim oraz robienie koszyczków jest wielką atrakcją. Tym bardziej, że każdy wykonane przez siebie dzieło mógł zabrać do domu.

Nie zabrakło degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i wyszogrodzkie sołectwa, a także Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Płockiego. Szczególnym uznaniem cieszyły się łakocie rębowianek i rakowianek, które przygotowały konfitury i wypieki m.in. z dyni, wykorzystując tradycyjne receptury swoich mam i babek.

W drugim dniu festiwalu na scenie na rynku wystąpiły zespoły i kapele ludowe. Jako pierwsze zaprezentowały się Grzybowianki. Po nich na scenie wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Masovia”, działający przy Politechnice Warszawskiej w Płocku oraz Kapela Płocka. Zaprezentowały one stroje ludowe, obrzędy, zwyczaje, muzykę i tańce regionalne.

29 września odbyło się też seminarium naukowe w Sali Zamkowej przy ul. Rębowskiej. Jego tematem były ginące zawody jako pomysł na aktywizację mieszkańców i ożywienie miejscowości poprzez promocję tradycji. Prezentowano, jak można reaktywować zawód kowala, garncarza i wikliniarza. Rękodzielnicy mówili, jak realizują swe pasje w praktyce.

Na zakończenie dwudniowej imprezy Mariusz Bieniek – starosta płocki, podziękował rzemieślnikom za zaprezentowanie lokalnej społeczności efektów swej pracy. W wydarzeniu obok starosty wzięli udział Apolinary Gruszczyński – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Paweł Bogiel – radny powiatowy oraz Karolina Koper – dyrektor wydziału rozwoju gospodarczego i promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku.

– To było ogromne przedsięwzięcie, największa chyba w roku impreza za terenie naszego miasta. Wymagało wiele przygotowań, ale warto było, bo to ciekawe i rokujące na przyszłość – poinformowali w Stowarzyszeniu LGD w Wyszogrodzie.

Impreza współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

BN

Fot. Starostwo Powiatowe Płock