Strona główna Wyszogród Nadania parkowi miejskiemu imienia ks. Michała Serafina

Nadania parkowi miejskiemu imienia ks. Michała Serafina

479
0
PODZIEL SIĘ

30 września 2018 roku odbyła się uroczystość nadania imienia księdza Michała Serafina parkowi miejskiemu w Wyszogrodzie przy ul. Rębowskiej.  

Uroczystość, która odbyła się w Kościele Parafialnym, rozpoczęła się od wykonania patriotycznej etiudy teatralnej „Umrzeć w imię Boga i Ojczyzny” przedstawiającej historię ks. Michała Serafina.

Etiudę wykonały dzieci z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Wyszogrodzie oraz młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego pod kierunkiem Huberta Więckowskiego. Następnie zostały wprowadzone poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczty sztandarowe szkół z terenu Gminy i Miasta Wyszogród. Po wprowadzeniu sztandarów rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, koncelebrowana przez ks. prałata Janusza Mackiewicza, ks. kanonika Zenona Glicnera, ks. proboszcza Grzegorza Przybyłka, ks. proboszcza dr Rafała Bednarczyka oraz gwardiana Klasztoru Ojców Franciszkanów o. Marka Iwańskiego.

Po Mszy Świętej uczestnicy na czele z Orkiestrą OSP z Rębowa udali się na skraj parku miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Nastąpiło odegranie Hymnu Państwowego przez orkiestrę OSP z Rębowa, po czym głos zabrał Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Jan Boszko. Burmistrz stwierdził m.in.: – Dzisiejszy dzień jest dla nas mieszkańców szczególnym dniem, gdyż upamiętniamy niezwykłego bohatera, proboszcza Parafii Wyszogród i Rębowo, który poniósł męczeńską śmierć z rąk Niemców.

Jan Boszko podziękował również radnym za inicjatywę i podjęcie uchwały w sprawie nadania Parkowi nazwy Park im. Księdza Michała Serafina. Burmistrz skierował słowa wdzięczności również do Wandy Rembiewskiej ze Starego Arciszewa, która podarowała kamień na obelisk. Po tym wystąpieniu nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali: ks. kanonik Zenon Glicner, burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Jan Boszko, Starosta Płocki Mariusz Bieniek oraz przewodniczący Rady Gminy i Miasta Wyszogród Józef Zbigniew Boszko.

O poświęcenie pomnika poproszony został ksiądz proboszcz Grzegorz Przybyłek, po czym nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Kwiaty w imieniu powiatu złożył Starosta Płocki w asyście radnych Elżbiety Jachimiak i Jadwigi Milewskiej, w imieniu władz samorządowych kwiaty złożyli Burmistrz i Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Wyszogród, w imieniu Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego Joanna Misiakowska wraz z nauczycielami Szkoły. Od mieszkańców biało-czerwoną wiązankę złożyli: komendant Miejsko-Gminny OSP Krzysztof Laskowski, prezes OSP w Wyszogrodzie Wiesław Ambroziak oraz prezes OSP w Rębowie Andrzej Łożyński.

Podczas uroczystości nie zabrakło przemówień okolicznościowych. Jako pierwszy głos zabrał Mariusz Bieniek –   Starosta Płocki podkreślając i dziękując za podjęcie tak ważnej decyzji dla mieszkańców. W swoim wystąpieniu ksiądz proboszcz Grzegorz Przybyłek podziękował radnym za inicjatywę uchwałodawczą oraz docenił trud i pracę włożone w realizację tego wydarzenia. Po oficjalnej części, uczestnicy przemaszerowali z pocztami sztandarowymi jednostek OSP i szkól, w asyście Rębowskiej Orkiestry Dętej do budynku OSP w Wyszogrodzie, gdzie odbyło się patriotyczne biesiadowanie w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wspólnie wykonywanie pieśni patriotycznych uświetniły występy Zespołu Art i chóru z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego pod kierunkiem Katarzyny Kamińskiej. Biesiadę poprowadziła dyrektor Joanna Misiakowska przedstawiając rys historyczny związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Pragniemy serdeczne podziękować za wysiłek, trud, serce i zaangażowanie jakie zostało włożone w zorganizowanie uroczystości nadania parkowi miejskiemu imienia ks. Michała Serafina.

UGiM Wyszogród

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ gorszych na lepsze
Następny artykułPromyk gaśnie w oczach