Strona główna Rybno Muzyka polska na setny jubileusz niepodległości

Muzyka polska na setny jubileusz niepodległości

649
0
PODZIEL SIĘ

W niedzielę, 23 września, kościół parafialny w Rybnie zamienił się na kilkadziesiąt minut w bardzo wytworną salę koncertową. To wszystko za sprawą koncertu chóralnego w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego „Modo Maiorum”. Motywem przewodnim niedzielnego koncertu była muzyka polska, z racji setnego jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Artyści, pod kierownictwem Michała Staszewskiego, wprowadzili w zachwyt licznie zgromadzoną publiczność niezwykłym wykonaniem utworów patriotycznych i religijnych a capella. Nie było chyba w tym czasie w kościele osoby, która nie wpadłaby w zachwyt z powodu wykonywanych utworów i niezwykłego kunsztu artystycznego wykonawców.

Kameralny Zespół Wokalny „Modo Maiorum” (łac. „na sposób przodków”) powstał w 2005 roku z myślą o wykonywaniu najwybitniejszych dzieł chóralnych dawnych mistrzów renesansu i baroku w estetyce zbliżonej do oryginału. Zespół ma w repertuarze msze, motety, psalmy, chorały i inne pieśni religijne różnych konfesji: ewangelickiej, prawosławnej, katolickiej, muzykę świecką – renesansowe madrygały, pieśni patriotyczne, inspirowane folklorem, transkrypcje utworów instrumentalnych. Wysoki poziom wykonawstwa zespołu potwierdzają liczne nagrody na konkursach chóralnych. Od początku zespołem Modo Maiorum kieruje uznany artysta, Michał Straszewski, wybitny znawca muzyki dawnej. Zasadą doboru repertuaru jest piękno i wysokie walory artystyczne. Organizatorem koncertu była Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Towarzystwem Muzycznym im. K. Wiłkomirskiego. Koncert odbył się w ramach Festiwalu z cyklu „W krainie Chopina”.

Festiwal ten promuje i wspiera budowę wielkich organów w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich.

Budowa Wielkich Organów Laseckich, to największa i niezwykle prestiżowa inwestycja służąca kulturze wysokiej w zachodniej części aglomeracji warszawskiej. Po ukończeniu budowy, grający na tym niezwykłym instrumencie wirtuozi będą kształtowali dobry gust muzyczny wielu pokoleń melomanów i staną się jedną z największych atrakcji turystycznych „Krainy Chopina”.

Rybno od trzech lat włącza się w organizację tego festiwalu, gdyż bliskie sąsiedztwo Żelazowej Woli zobowiązuje do kultywowania pamięci kompozytora, który jest rozpoznawany na całym świecie. Patronat nad koncertem objął Wójt Gminy Rybno Grzegorz Kropiak.

Dziękujemy ks. Proboszczowi Andrzejowi Sałkowskiemu za wsparcie organizacyjne oraz ks. Mirosławowi Nowosielskiemu za słowo końcowe, podczas którego wspomniał piękną powstańczą historię rybnowskiej świątyni.

Urząd Gminy Rybno