Strona główna Edukacja Mit o Hiobie na Dzień Papieski

Mit o Hiobie na Dzień Papieski

872
0
PODZIEL SIĘ

Co roku młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie z okazji Dnia Papieskiego wystawia w Miejskiej Bibliotece Publicznej spektakle teatralne przygotowane na podstawie dramatów Karola Wojtyły, czyli papieża Jana Pawła II. W tym roku 17 października wystawili jego opowieść o Hiobie.

Dramat „Hiob” Karola Wojtyły powstał w czasie II wojny światowej jako refleksja nad jednostkowymi i masowymi cierpieniami ludzi w czasach totalitarnych. Biblijna postać Hioba, dotkniętego nieszcz隃ciem i zmagającego się z losem człowieka, stała się motywem wielu utworów muzycznych, literackich i filozoficznych. Często jest wykorzystywana jako wzór człowieka niezłomnego, potrafiącego pokonać przeszkody i ufającego w boską opatrzność.

Wierność nade wszystko

Dramat „Hiob” to ukazanie przez Karola Wojtyłę godności ludzkiej, postawy człowieka dotkniętego bólem, a jednocześnie wierności zasadom. Jak zaznacza autor dramatu, powinniśmy kochać Boga i ufać jemu, nie tylko wtedy, kiedy otrzymujemy od niego dobro, ale w każdej sytuacji, tak jak wierzył i ufał mu Hiob.

Tytułowy bohater sztuki jest pełen wiary, która wzbogacała go duchowo i odgrywa zasadniczą rolę w jego życiu. Godzi się on ze swym losem i oddaje się w ręce opatrzności w każdej sytuacji. Przyjęcie złego losu przez Hioba jest pełnym zaufaniem i wiarą w Boga, który dopuszcza cierpienie również w przypadku ludzi dobrych i sprawiedliwych. Przez swe cierpienie, ofiarowane Bogu – Hiob uczy człowieczeństwa i zrozumienia miłości Boga.

Druga bezlitosna próba wiary dla Hioba to nie tylko cierpienie duchowe, ale i też cielesne.

„Odszedł Szatan sprzed oblicza Pana i uderzył Hioba wrzodem złośliwym od stopy aż do ciemienia” – pisze w dramacie Karol Wojtyła. Cierpienie to uwypukla cierpienie duchowe Hioba. Ta męka jest jego dramatem, gdyż nie znajduje on wytłumaczenia sytuacji, w jakiej się znalazł.

Dramat „Hiob” napisany przez Karola Wojtyłę w czasie II wojny światowej, zawarł też apel późniejszego papieża odnośnie przyszłości świata, w który zawarł słowa – „Nigdy więcej wojen”.

Odczytany przez młodych

 Choć dramat zawiera bardzo uniwersalne treści to jego forma została przedstawiona na wskroś nowoczesny sposób, bliski młodzieży. Scenariusz napisała i przygotowała uczniów do występu Justyna Kwiatkowska – Kornatko, znana z wcześniejszych inscenizacji polonistka z ZSO w Sochaczewie. Jej dziełem były wcześniej m. in. sztuki na podstawie „Przedwiośnia” oraz o Albercie Chmielowskim.

Młodzież w „Hiobie” wykorzystała r罂ne formy ekspresji aby przedstawić tragizm postaci. Tekst został wzbogacony tańcem, śpiewem i muzyką współczesną we własnych aranżacjach.

W spektaklu zagrali główne role Paweł Zatorski (Hiob), Kacper Łażewski (Wojtyła/ksiądz), Zuzanna Miłkowska (szatan), Emil Misiak (przyjaciel), Anna Orlińska (zastępca prezesa/Hioba), Anna Kucharska (dziennikarka), Oskar Kobierecki (syn Hioba).

W grupowych scenach pokazali się jako zamachowcy – Zuzanna Bolesna, Mateusz Panek, Jakub Niemyjski, Michał Żakowski, jako pielęgniarki – Aleksandra Bednarska i Julia Latyńska. Świetnymi układami tanecznymi popisały Aleksandra Senacka, Katarzyna Ciurzyńska, Zuzanna Jaworska, Wiktoria Giersz, Natalia Kruszewska, Julia Bulik, Maria Fornalska i Barbara Mońka. Partie wokalne wykonały – Julia Skuza, Oliwia Adamczyk, Karolina Goźlińska i Emilia Więckowska. Wprowadzenie i narrację w sztuce zapewnili Paulina Rutkowska i Jakub Błoński.

Uczniowie sami także zadbali o obsługę techniczną,w tym scenografię i kostiumy oraz realizację dźwięku. Tymi działaniami zajęli się Franciszek Bednarczyk, Szymon Stachlewski, Hubert Pietras, Paweł Marciniak i Kamil Cholewa.

Publiczność, w większości młodzież szkolna z Sochaczewa oraz zaproszeni goście, w tym Piotr Osiecki, burmistrz miasta przyjęli bardzo ciepło przedstawienie.

Bogumiła Nowak

Fot. MBP Sochaczew