Strona główna Sochaczew miasto Mieszkania plus coraz bliżej

Mieszkania plus coraz bliżej

902
0
PODZIEL SIĘ
W Sochaczewie gościł Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń, sprawujący w resorcie nadzór nad budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Tematem rozmów z posłem Maciejem Małeckim i samorządowcami był udział naszego miasta w programie Mieszkanie Plus.
Gdy rząd zapowiedział start programu budowy mieszkań na wynajem (z opcją wykupu lokalu na własność), Sochaczew od razu wskazał trzy ciekawe lokalizacje i wyraził gotowość udziału w Mieszkaniu Plus.
– Tylko na jednej działce, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PKP, przy ul. Łuszczewskich mogłoby powstać 150 mieszkań. W ubiegłym roku podpisaliśmy list intencyjny z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wskazaliśmy łącznie trzy lokalizacje – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Pierwsza działka znajduje się na tyłach muzeum kolei wąskotorowej, w rejonie bloków wojskowych. Druga lokalizacja to działki za wiaduktem, przy ul. Żyrardowskiej, którą w ubiegłym roku ZWiK poprawił uzbrojenie tego obszaru, doprowadził do Osiedla Kolejowego sieć kanalizacji sanitarnej, a to ogromny plus w negocjacjach z BGK.
Dogodne połączenie kolejowe i bliskość stolicy, zapowiedź budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zaledwie kilkanaście kilometrów od naszego miasta, to wszystko sprawia, że Sochaczew staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla deweloperów. Bloki w pobliżu PKP na pewno zaspokoiłyby w dużym stopniu głód mieszkaniowy – mówi przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek.
Minister przypomniał, że program ma ułatwić Polakom tańszy wynajem mieszkań. To propozycja dla osób średniozamożnych, które z racji dochodów nie mają szans na lokal komunalny, ale nie są to osoby, które stać na zakup mieszkania na wolnym rynku. Rząd planuje wprowadzenie systemu dopłat do czynszu uzależnionych od dochodów rodziny. Pomoc miałaby płynąć nawet przez piętnaście lat.
Artur Soboń zapoznał się z planami miasta i zapowiedział, że najprawdopodobniej powstanie spółka z udziałem Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, która zajmie się budową około 350 mieszkań w Sochaczewie. A te, jak dodał, mieszkania powstałyby na działkach przy ulicy Łuszczewskich oraz na terenie byłego osiedla kolejowego za wiaduktem. Jak stwierdził minister, teren zaproponowany przez miasto ma idealną lokalizację, ze względu na bliską odległość do dworca PKP, szkół czy przedszkoli.
Z ministrem spotkali się poseł Maciej Małecki, dyrektor jego biura Łukasz Gołębiowski, burmistrz Piotr Osiecki, wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek i radna Selena Majcher.
UM/ Jerzy Szostak
Fot.: UM Sochaczew