Strona główna Sochaczew miasto Miasto zapłaci za opiekę

Miasto zapłaci za opiekę

637
0
PODZIEL SIĘ

Jak informuje Urząd Miejski, do 4 listopada potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania dotacji celowej, w tym kategorii dzieci oraz zasad jej rozliczania dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki lub kluby dziecięce.

Dotyczy to placówek zatrudniających dziennych opiekunów oraz dziennych opiekunów prowadzących działalność na własny rachunek na terenie Sochaczewa.

Otóż władze miasta chcą, aby od stycznia prywatne żłobki, klubiki dziecięce oraz firmy zatrudniające dziennych opiekunów, mogły otrzymywać dofinansowanie do swej działalności. Burmistrz Piotr Osiecki liczy, że dzięki temu opłaty w prywatnych żłobkach i klubach dziecięcych zostaną obniżone, przybędzie miejsc w żłobkach, a młode mamy szybciej wrócą do aktywności zawodowej.

Dofinansowanie mają otrzymywać podmioty prowadzące niepubliczne żłobki i kluby dziecięce, wpisane do rejestru prowadzonego przez Urząd Miejski. Na dotację mogą też liczyć firmy zatrudniające dziennych opiekunów i osoby samozatrudnione prowadzące tego typu działalność. Dotacja ma im pomóc w utrzymaniu się na rynku, a także zachęcić kolejne osoby do otwierania tego typu działalności gospodarczej.

Wsparciem finansowym, sięgającym nawet 300 złotych miesięcznie, chcemy promować osoby, które mieszkają w naszym mieście, tu rozliczają się z podatku, a w zeznaniu PIT podają jako adres zamieszkania Sochaczew, bo część ich rocznych dochodów wraca potem do budżetu miasta. Na podstawie zeznań PIT otrzymujemy z ministerstwa finansów pieniądze na utrzymanie naszych szkół, przedszkoli, komunikacji miejskiej, basenu, domów kultury czy bibliotek. Takie osoby dokładają się do utrzymania całej infrastruktury miasta. Tylko w ubiegłym roku z ich podatku dochodowego wróciło do nas ponad 36 milionów złotych – podkreśla burmistrz.

Miastu zależy też na osobach, które posiadają Sochaczewską Kartę Mieszkańca, stąd dofinansowanie dla tej grupy ma być znacznie wyższe.

opr. dot