Strona główna Nowa Sucha Klub seniora jak drugi dom

Klub seniora jak drugi dom

1023
0
PODZIEL SIĘ

Gmina Nowa Sucha przystąpiła do projektu unijnego, którego celem jest wygospodarowanie miejsca, w którym będą spotykać się członkowie Klubu Seniora z Gminy Nowa Sucha. Seniorzy będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych pomieszczeń w Gminnym Ośrodku Kultury, który zrealizuje ten projekt dzięki środkom uzyskanym z Unii Europejskiej.

 Od dawna przymierzaliśmy się do tego pomysłu. Mamy tu bardzo prężne środowisko seniorów. Potrzebują miejsca na stałe, nie tylko okazjonalne spotkania. Chcemy, aby było to miejsce, gdzie seniorzy codziennie mogliby spędzać czas w swym gronie i uzyskać potrzebne im wsparcie. Stąd też, gdy okazało się, że można uzyskać na ten cel dofinansowanie, złożyliśmy wniosek i uzyskaliśmy dotację – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Najbardziej potrzebującym

Gmina Nowa Sucha złożyła wniosek do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie w połowie marca tego roku. Dopiero we wrześniu został on umieszczony na liście skierowanych do realizacji. Zarząd Województwa Mazowieckiego zarekomendował wniosek z Nowej Suchej i przyznał gminie dotację w kwocie 617 812 złotych. Wkład własny gminy jest niewielki, bo to zaledwie 7 procent wartości projektu, czyli w sumie 48 570 złotych.

Sami z własnego budżetu nie dalibyśmy rady sfinansować adaptacji pomieszczeń na potrzeby starszych osób. W naszej gminie usługi dla najuboższych seniorów są nam bardzo potrzebne, a klub z własnym lokum spełni ich oczekiwania i potrzeby w szerszym niż dotąd zakresie – dodał Maciej Mońka.

Projekt, jak zaznaczono, zakłada zwiększenie dostępu do wszelkich usług społecznych dla 60 osób głównie zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym dla 10 niepełnosprawnych z terenu gminy.

Zastępczy dom

 Projekt stworzenia miejsca spotkań będzie realizowany od 1 listopada tego roku do 31 października 2020 roku. W ramach projektu GOK wygospodaruje i doposaży swoje pomieszczenia pod potrzeby wskazane przez Klub Seniora. Zajęcia mają odbywać się codziennie i w różnych zakresach tematycznych. W ciągu roku przewidziano ponad 700 godzin zajęć. Będą to m.in. szkolenia w zakresie kompetencji cyfrowych, czyli z obsługi komputera. Tu przewidziano pełne przeszkolenie dla 20 chętnych.

Klub seniora w ramach swych prac ma też zorganizować w ciągu roku dwa festyny, dwa spływy kajakowe oraz cztery wieczorki muzyczno-taneczne.

Na rozpoczęcie prac w tym roku przekazane dofinansowanie wyniesie prawie 120 tysięcy złotych. Gmina na razie nic nie dokłada. Dopiero w przyszłym roku będzie musiała dołożyć 28,8 tysiąca złotych na udostępnienie i przygotowanie sal pod realizację projektu. Roczna dotacja z UE w 2019 roku wyniesie 270 767 złotych, a rok później prawie 227 277 złotych. Zaś gmina dołoży 19 770 złotych. Większość ostatnich funduszy przeznaczonych zostanie na wyposażanie sal i realizacje zajęć z seniorami.

– W końcu coś będzie dla nas, starszych osób, coś więcej niż budowa dróg i chodników, choć i te są nam bardzo potrzebne. Jednak seniorom, zwłaszcza samotnym i niezbyt bogatym, których jest sporo, potrzebne są takie kluby dla nich – zauważyła Anna, jedna z mieszkanek Nowej Suchej. Chciałaby aktywnie skorzystać z zajęć w Klubie Seniora.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędzie wjazd do parku
Następny artykułSala z balkonem