Strona główna Sochaczew miasto Kasa na wymianę kopciuchów

Kasa na wymianę kopciuchów

513
0
PODZIEL SIĘ

Blisko 200 mieszkańców przyszło na spotkanie informacyjne dotyczące rozpoczynającego się rządowego programu „Czyste powietrze”. Od poniedziałku 15 października w urzędzie miejskim oraz w starostwie powiatowym uruchomione zostały punkty informacyjne dla zainteresowanych przystąpieniem do programu, którego priorytetem jest wymiana starych pieców węglowych.

Na instalację nowych źródeł ogrzewania rząd planuje przeznaczyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat ponad sto miliardów. Środki będą przyznawane również na termomodernizację budynków. Przypomnijmy, że nabór wniosków rozpoczął się 19 września i należy je kierować bezpośrednio do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W ramach programu „Czyste powietrze” można otrzymać bezzwrotne dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła – pieców i kotłów, na ocieplenie ścian i przegród budynku, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć np. wykonanie audytu energetycznego, projekt przebudowy dachu wraz z jego dociepleniem, wymianę bram garażowych, zakup kotła na biomasę, węgiel, gaz lub olej, montaż pompy ciepła. W przypadku wymienionych prac minimalny koszt kwalifikowany to 7 tysięcy złotych, maksymalny aż 53 tysiące.

Kwota dofinansowania jest różna w zależności od dochodów rodziny, a waha się od 30 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekroczy 600 złotych, można liczyć na 90 procent dopłaty, a jeśli będzie wyższy niż 1600 złotych, fundusz pokryje 30 procent kosztów. Gdy nie mamy gotówki na pokrycie wkładu własnego, WFOŚIGW udzieli niskooprocentowanej pożyczki.

Dodajmy, że jeżeli ktoś nie mógł uczestniczyć w spotkaniu, może zwrócić się po informacje w sprawie programu „Czyste powietrze” do Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, w których od 15 października funkcjonują punkty informacyjne na temat programu.

UM Sochaczew/ opr. atu

Fot.: UM Sochaczew