Strona główna Kultura Jesienne spotkania z Chopinem

Jesienne spotkania z Chopinem

570
0
PODZIEL SIĘ
Tegoroczny sezon letni obfitował w wiele wydarzeń związanych z muzyką chopinowską. Spotkania, recitale i koncerty odbywały się nie tylko w Żelazowej Woli, miejscu narodzin Fryderyka Chopina, ale też w Brochowie i Strzyżewie. Publiczność miała okazję poznać wielu światowej klasy pianistów.
Na koniec sezonu letniego odbyły się finałowe koncerty XIV edycji Festiwalu Muzycznego „W Krainie Chopina”. Pomysł ten zainicjowany został przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego, a dofinansowany jest przez samorząd województwa mazowieckiego i cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
– Na koncerty realizowane w ramach tego festiwalu nie trzeba nikogo specjalnie zapraszać. Tradycją stało się, że przybywa na Krainę Chopina bardzo wielu melomanów nie tylko z powiatu sochaczewskiego, ale też z całej Polski. Jest również co roku wielu gości zagranicznych. Niektóre koncerty są wręcz oblegane – stwierdził Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.
Muzyczne pożegnanie
Zamknięcie tegorocznej edycji festiwalu „W Krainie Chopina” odbył się w dwóch miejscach. Najpierw 5 października w Żelazowej Woli w Muzeum Fryderyka Chopina uroczystość finałowa, a następnie 7 października w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbył się Koncert Galowy zamykający tegoroczny festiwal. Wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka wraz z solistką Caroline Sypniewski, grającą na wiolonczeli. W programie był Polonez Chopina, koncert wiolonczelowy Haydna oraz suita z „Romea i Julii” Prokofiewa.
– Jednak nie jest to koniec muzycznych spotkań na terenie naszej gminy. Muzeum w Żelazowej Woli nadal oferuje wiele atrakcji. Na razie jest ciepło i odwiedzinom sprzyja aura – dodaje wójt Orliński.
 Dla młodego i seniora
Październik obfituje w atrakcje, zarówno dla najmłodszych, jak i dojrzałych pasjonatów muzyki Chopina i historii. Dorośli we wtorki i środy o godzinie 12.00 i 14.00 oraz w czwartki i piątki o 12.15 i 14.15 mogą skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem muzeum i parku, a także wystawy czasowej w głównym pawilonie. W soboty i niedziele zwiedzanie dostępne jest o godzinie 11.00, 13.00 (w języku angielskim) oraz 14.00. Do końca października, a więc już tylko przez dwa tygodnie jeszcze są Kwadranse Muzyczne, czyli 15-minutowe prezentacje młodych pianistów – uczniów szkół muzycznych i laureatów konkursów.
Wstęp na koncerty połączony jest ze zwiedzaniem. W najbliższe kwadranse muzyczne w czwartek i piątek, 18-19 października o 12.00 i 14.00 zagra Miłosz Rządkiewicz, a tydzień później 25 i 26 października – Wojciech Duda.
Mali melomani na start
W okresie jesienno-zimowym w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina prowadzone są zajęcia w ramach Małej Akademii Chopinowskiej i Klubu Przyrodnika. Najmłodsi zapoznawani są na nich nie tylko z muzyką Chopina, ale również współczesnych mu kompozytorów, jak również innymi kompozycjami wzorowanymi na muzyce chopinowskiej. Najmłodsi w wieku 0-3 lata uczestniczą wraz ze swymi rodzicami w zajęciach umuzykalniających. Natomiast grupy 3-6 lat i 7-10 lat uczestniczą w indywidualnym poszukiwaniu i odkrywaniu własnych talentów muzycznych. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości prezentowane są wybrane przykłady muzyki polskiej, aż po współczesność w muzyce polskiej. Na zajęcia trzeba się zapisywać i są one odpłatne. Jednak mimo to chętnych nie brakuje.
– Zajęcia są bardzo ciekawe i dynamiczne. Moje dziecko bardzo lubi przyjazdy do Żelazowej Woli i zabawy w Małej Akademii Chopinowskiej – mówi mama 5-letniej Oliwii.
Raz w miesiącu są też organizowane zajęcia dla niepełnosprawnych w ramach cyklu „Muzeum bez barier”.
Rezerwacje na zajęcia dla najmłodszych – e-mail: zelazowawola.rezerwacje@nifc.pl lub tel. (46) 863 33 00, 861 11 98 (w godzinach 9.00-16.00).
Bogumiła Nowak
Fot. Małgorzata Kazur