Strona główna Kultura Jazz po francusku

Jazz po francusku

480
0
PODZIEL SIĘ

W Klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury w sobotę, 29 września, odbył się koncert „Jazz Français”. Na scenie wystąpiła francuska gwiazda muzyki popularnej i jazzu – Eric Folly.

Eric Folly to kolejna gwiazda światowego formatu, która zawitała do Klubu Kontrast przy SCH w Boryszewie. Rok temu gościł w klubie entuzjastycznie przyjmowany Eddie Angel, śpiewający bluesa i rocka brytyjskiego.

Z kolei Eric Folly, goszczący w miniony weekend w Sochaczewie, to przede wszystkim wszechstronny wokalista, aktor i tancerz. W swoim repertuarze ma klasyczne piosenki francuskie śpiewane niegdyś przez Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Yves Montanda i Joe Dassina. Dodatkowo artysta ten specjalizuje się w standardach amerykańskiej muzyki jazzowej i latino.

Eic Folly jest też świetnym interpretatorem utworów Franka Sinatry, Nat „King” Cole’a, Niny Simone, Ray’a Charlesa, jak również gwiazd popu Stevie Wondera, Amy Winehouse, Michaela Jacksona, Henry Salvadora, Eda Sheerana, Rihanny, Daft Punka i Jamie Culluma.

Ma niesamowite możliwości głosowe – od delikatnych, sentymentalnych brzmień, po mocne rockowe akordy. Część tych kompozycji można było usłyszeć w trakcie koncertu. Eric Folly zaprezentował też kilka własnych, autorskich piosenek.

Artysta ten często gości w Polsce. Współpracował jako muzyk m.in. z Dodą, Tatianą Okupnik, Piotrem Polkiem i Anną Jurksztowicz.

W czasie sobotniego koncertu Ericowi Folly akompaniował Jacek Prokopowicz, wybitny pianista i kompozytor polski, specjalizujący się w repertuarze jazzowo – bluesowym.

Artysta ten współpracował z wieloma gwiazdami nie tylko polskimi, ale i zagranicznymi m. in. Jennifer Batten, gitarzystką Michaela Jacksona i Patsy Gamble, brytyjską saksofonistką smoothjazzową. W ankiecie forum „Okolice Bluesa” uznany za najlepszego klawiszowca w latach 2011-2012.

Wykonawcy podbili publiczność świetnie zaprezentowanymi utworami zarówno tymi klasycznymi z repertuaru wielkich gwiazd, jak też własnymi wykonaniami autorskich utworów.

BN

Fot. Iza Strzelecka (SCK Sochaczew)