Makabryczne znalezisko pod Sochaczewem

Mieszkaniec gminy Sochaczew podczas prac ziemnych w przydomowym ogródku odnalazł szczątki ludzkie. Oprócz elementów umundurowania, znaleziono również osobiste rzeczy żołnierza armii niemieckiej z czasów I Wojny Światowej. Trwają czynności, które mogą się przyczynić do ustalenia jego tożsamości.

Pod koniec września mieszkaniec Żukowa powiadomił o swoim niezwykłym odkryciu sochaczewską Policję. Mundurowi, na podstawie części wykopanych przedmiotów ustalili, że mogą być to szczątki żołnierza, który prawdopodobnie zginął w wyniku działań wojennych prowadzonych na terenie powiatu sochaczewskiego. O znalezisku, funkcjonariusze poinformowali również Prokuraturę Rejonową w Sochaczewie oraz pracowników Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Oprócz ludzkich szczątków, znalezione zostały również elementy umundurowania żołnierza armii niemieckiej z czasów I Wojny Światowej, w tym pas, odznaczenie wojskowe Krzyż Żelazny, ładownice, guziki oraz przedmioty osobiste, między innymi portfel. Szczątki anonimowego żołnierza i przedmioty przy nim znalezione, zostały zabezpieczone przez Policję. Pozwoli to na przeprowadzenie szczegółowych badań archeologicznych, w tym wydobycia reszty wyposażenia, dokonania jak największej ilości ustaleń identyfikacyjnych, mających także wartość naukową i historyczną.

W październiku połączono siły i pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie, kustosza i archeologa z sochaczewskiego muzeum, przeprowadzono badania i ekshumację szczątków.

Przedmioty – z uwagi na pilna potrzebę konserwacji, przekazano pracownikom muzeum, którzy zabezpieczyli je przed dalszym niszczeniem. Dokładne, profesjonalne oględziny, między innymi zawartości portfela, mogą doprowadzić nawet do pełnej identyfikacji żołnierza. Do tej pory nieznany żołnierz, może odzyskać tożsamość. Po wykonaniu niezbędnych badań, szczątki zostaną pochowane na cmentarzu.

Od działań wojennych w których zginął niemiecki wojskowy minęło ponad sto lat. W okresie I Wojny Światowej był tutaj front walk o Sochaczew. Ujawnianie takich miejsc pozwoli nie tylko na pochówek, ale jest także istotnym elementem do poznania tamtego okresu i działań wojennych, które trwały na ziemi sochaczewskiej.

Dziękujemy właścicielowi posesji za zgłoszenie, a współpracującym instytucjom za okazaną pomoc w wydobyciu szczątków. Być może, żołnierz będzie mógł odzyskać swoją tożsamość.

Autor: mł. asp. Agnieszka Dzik

fot. Policja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz