Strona główna Kultura Do nauki i do sztuki

Do nauki i do sztuki

643
0
PODZIEL SIĘ

Sekcja Edukacji i Klubu Nauczyciela przy Sochaczewskim Centrum Kultury przygotowała i zaprezentowała w środę, 3 października VII Wystawę Twórczości Nauczycieli.

Jak co roku w Kramnicach Miejskich pokazane zostały prace 15 artystów z różnych dziedzin sztuki i to nie tylko nauczycieli, ale też zaprzyjaźnionych artystów związanych w różny sposób z miastem.

Tegoroczną wystawę tradycyjnie otworzył Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Obecni byli także: Artur Komorowski – dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

– To dla mnie bardzo duże wyróżnienie móc być obecnym i otwierać prezentację dokonań artystów tworzących w naszym mieście i dla naszego miasta. Jestem zaskoczony tak wielkim bogactwem twórczych możliwości. Tegoroczna wystawa jest pod każdym względem niezwykła – ocenił Piotr Osiecki.

Malarstwo i rękodzieło

Tegoroczna wystawa była bardzo różnorodna tematycznie i warsztatowo. Były nie tylko obrazy olejne, ale też rękodzieło artystyczne – ceramika, ręcznie szyte torby z filcu, szale jedwabne łączone z filcem, a także kreacje z malowanymi, autorskimi wzorami kwiatów i owadów. Był również dekoracje świąteczne wykonane szydełkiem oraz tkanina artystyczna – haftowane krzyżykami obrazy. Zupełnie zaskakujące były jednak mozaiki kamienne, które wykonano jako płaskorzeźby oraz fantazyjna ceramika. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Zaprezentowane zostały prace – Mirosławy Łękawskiej (abstrakcje graficzne), Gabrieli Frej (ozdoby szydełkowe), Stanisława Werle (obrazy olejne), Zdzisława Chlebowskiego (obrazy akrylowe i akwarelowe), Jadwigi Orczyk – Miziołek (szale jedwabne), Eleonory Baranowskiej (obrazy olejne), Elżbiety Pawlikowskiej (obrazy olejne), Jadwigi Urbaniak (obrazy olejne), Pawła Grzegowskiego (kamienna mozaika), Małgorzaty Błażejewskiej (haft krzyżykowy), Mai Ryż (ceramika), Eweliny Przydworskiej (torby filcowe), Beaty Koperskiej (suknie i bluzki), Elżbiety Zielkowskiej (obrazy olejne) oraz Łukasza Kucińskiego (komiksy).

Wierni od początku

W trakcie wernisażu wystąpił Nauczycielki Chór Vivace wraz z młodymi solistkami, z akompaniamentem Orkiestry Akordeonowej pod kierunkiem Ludwika Skrzypka. Chórzyści zaprezentowali piosenki żołnierskie nawiązujące do dwudziestolecia międzywojennego.

Na finał zaprezentował się Dziecięcy Zespół Wokalny Perełka, który założył i prowadzi Piotr Milczarek. Najmłodsi śpiewali m. in. piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” oraz „Kaczkę Dziwaczkę”.

Głównym organizatorem Wystaw Twórczości Nauczycieli od samego początku jest Teresa Kłujszo, dyrektor Sekcji Edukacji i Klubu Nauczyciela przy SCK w Sochaczewie. W Klubie Nauczyciela działa od 20 lat, a od 11 nim kieruje. Wystawy, taki był jej zamysł, urządzane są z okazji Święta Edukacji Narodowej. Artyści uczestniczący w wernisażu dostają w podziękowaniu pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty.

Chcemy jak najpełniej pokazać, jak twórcze i aktywne jest środowisko nauczycieli. Jednak nie ograniczamy się wyłącznie tylko do pedagogów. Staramy się przy okazji zaprosić ciekawe indywidualności artystyczne z naszego miasta, a czasem regionu – wspomniała Teresa Kłujszo.

Od pierwszej Wystawy Twórczości Nauczycieli jestem wierna Sochaczewowi i prezentuję tu swoje prace. Jestem dumna, mogąc pokazać się na każdej niemal wystawie. Dziękuję organizatorce za tę możliwość – wspomniała Mirosława Łękawska.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak