Strona główna Teresin Dęby posadzone

Dęby posadzone

643
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie gminy Teresin trwa akcja sadzenia dębów pamięci. „100 dębów na 100-lecie”, bo taka jest jej nazwa, odbywa się w ramach obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ostatnim czasie członkowie Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie” posadzili kolejne drzewa. W ten sposób upamiętnili następne zasłużone postacie, związane z historią gminy. – Na rogu ul. Pocztowej i br. Cherubina w Teresinie posadziliśmy dąb poświęcony Edwardowi Gęgniewiczowi i Władysławowi Kubiakowi – żołnierzom Armii Krajowej, którzy 12 maja 1944 roku zginęli przy pobliskich torach kolejowych w czasie nieudanego zamachu na Zdzisława Rafalskiego, agenta gestapo – mówi Grzegorz Szkop ze Stowarzyszenia „Teresin – nasze korzenie”. – Dąb został posadzony w obecności p. Tadeusza Broczka, mieszkańca ulicy Pocztowej. Obydwaj nasi bohaterowie spoczywają na cmentarzu w Kaskach – dodaje.

Jeden z kolejnych dębów poświęcony jest pamięci księcia Jana Druckiego-Lubeckiego, właściciela Teresina w latach 1913-1939. Rosnąć będzie przy jednej z dróg prowadzących do teresińskiego Pałacu.

Przypomnijmy, że jako pierwszy w gminie Teresin posadzony został dąb pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie miało miejsce w Szymanowie, przy tamtejszym budynku b. gimnazjum 11 listopada ubiegłego roku. Zapoczątkowało ono akcję i jednocześnie gminne obchody jubileuszowe, których kulminacją będą listopadowe uroczystości.

Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHerbatniki na pożegnanie
Następny artykułMedale Dragonów