Strona główna Sochaczew miasto Czas na wybór inwestycji

Czas na wybór inwestycji

573
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze tylko do 19 października, mamy czas na oddanie głosu na zgłoszone przez mieszkańców Sochaczewa propozycje do przyszłorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru mamy 18 inwestycji.

Można zagłosować na maksymalnie dwa projekty. Uprawniony do tego jest każdy sochaczewianin, który ukończył 16 lat. Na terenie miasta stanęło 18 urn, do których można wrzucać wypełnione karty   lub oddać głos przez Internet na stronie https://budzet.sochaczew.pl. Wyniki poznamy 7 listopada. Do realizacji przeznaczone zostaną projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Sochaczewski Budżet Obywatelski 2019.

Przypomnijmy, że pula środków przeznaczonych na SBO 2019 to 1 200 000 zł. Obowiązuje podział na tak zwane projekty duże (od 100 do 870 tys. zł) i małe (od 20 do 100 tys. zł), na które pula do podziału wynosi 330 tys. zł. Wśród 18 wniosków, na które będzie można głosować, jest sześć projektów dużych i 12 małych.

Niezmiernie cieszę się z tak dużego zainteresowania mieszkańców Sochaczewa budżetem obywatelskim. Widać to chociażby po liczbie i różnorodności zgłoszonych pomysłów. Są one realnymi potrzebami sochaczewian. To już szósta edycja SBO. Poprzednie wiele nas nauczyły. Słuchaliśmy uwag mieszkańców i zgodnie z nimi odpowiednio dostosowaliśmy regulamin miejskiego budżetu partycypacyjnego. Trwa głosowanie, zachęcam wszystkich do wskazywania swoich faworytów – mówi Marek Fergiński, zastępca burmistrza.

Salon odrzuconych

Projektów wpłynęło w sumie 30. Dwa z nich zostały odrzucone na etapie formalnym, bowiem nie dołączono do nich wymaganych 25 podpisów poparcia. Z kolejnych 10 propozycji zrezygnowano po ocenie merytorycznej. Cześć z zaproponowanych przedsięwzięć nie udałoby się zrealizować ze względu na przepisy prawa budowlanego, m.in. place zabaw przy Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2. W przypadku doposażenia placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 7 komisja stwierdziła, że teren ten nie jest ogólnodostępny dla mieszkańców, co od tej edycji SBO jest jednym z zasadniczych wymogów. Inne przedsięwzięcia były niezgodne z planami zagospodarowania przestrzennego (park rozrywki dla dzieci) lub wskazane lokalizacje posiadają nieuregulowany stan prawny gruntów (ścieżka spacerowo-rowerowa Chopina). Jednym z kluczowych kryteriów była także możliwość realizacji inwestycji w danym roku kalendarzowym. Nie udałoby się to w przypadku budowy kładki pieszo-rowerowej na Utracie.

Z pełną listą tegorocznych projektów można się zapoznać na stronie https://budzet.sochaczew.pl.

Dodajmy, że punkty do głosowania na wybrane przez nas projekty znajdują się w: Miejskiej Bibliotece Publicznej (Kramnice Miejskie), Urzędzie Miejskim, Pływalni „Orka”, Szkole Podstawowej nr 1, 2, 3,4, 6 i 7, Miejskim Przedszkolu nr 1, 3, 4, 6, i 7, Sochaczewskim Centrum Kultury (ul. Chopina 101 i ul. 15 Sierpnia 83), Dziennym Domu Pomocy Społecznej oraz Środowiskowym Domu Samopomocy.

opr. Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKadencja ważnych inwestycji
Następny artykułŚwięto brygady