Strona główna Sochaczew miasto Będzie taniej za wodę i ciepło?

Będzie taniej za wodę i ciepło?

818
0
PODZIEL SIĘ

Wykonywany obecnie na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej odwiert geotermalny osiągnął już głębokość około 1250 metrów. A tym samym do dowiercenia się do ciepłej słodkiej wody o temperaturze minimum 40 stopni, która według naukowców powinna zalegać pod Sochaczewem, pozostało zaledwie 150 metrów.

Same wyniki badań – dotyczące jakości, temperatury wody oraz wydajności złoża – powinniśmy poznać w połowie listopada. Jeżeli potwierdzą one przypuszczenia, to zalegająca pod miastem ciepła woda będzie wydobywana na powierzchnię w celu odzyskania z niej ciepła potrzebnego do ogrzania miasta. Następnie zostanie schłodzona oraz uzdatniona i skierowana do sieci wodociągowej. Te działania mają na celu obniżenie kosztów związanych z opłatami za ogrzewanie i pobór wody ponoszonych przez mieszkańców Sochaczewa.

Jeśli PEC i ZWiK zmniejszą koszty, a odwiert geotermalny daje taką gwarancję, wtedy obniżą ceny swoich usług. To bardzo realny plan. Koszt uzyskania 1 MWh z energii elektrycznej to 300 zł, z gazu ponad 100 zł, a z energii geotermalnej około 30 zł. Po budowie zakładu geotermalnego zrobimy wszystko, by taryfy za ciepło i wodę poszły w dół. PEC ogrzewa połowę gospodarstw domowych w Sochaczewie oraz kilkadziesiąt szkół, urzędów, instytucji. To oznacza, że obniżkę cen odczują mieszkańcy aż 170 bloków i zarządcy 40 obiektów użyteczności publicznej – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

O tym, że nie są to mrzonki, ale realny plan, świadczy udział miejskiego samorządu w projekcie „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce” realizowanym obecnie przez Ministerstwo Środowiska i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Kraju.

Obok naszego miasta wzięli w nim udział m.in. naukowcy z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Wrocławskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że szanse na pozyskanie w Sochaczewie słodkiej wody o temperaturze 40 stopni są bardzo duże.

jur