Strona główna Chodaków Będzie remont Chopina

Będzie remont Chopina

1007
0
PODZIEL SIĘ

Zarząd województwa mazowieckiego wyasygnował dodatkowe środki potrzebne na modernizację ulicy Chopina. A to oznacza, że remont jednej z głównych ulic Sochaczewa powinien rozpocząć się pod koniec października.

 W poprzednim numerze Expressu Sochaczewskiego informowaliśmy o otwarciu ofert, jakie wpłynęły na ogłoszony przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przetarg dotyczący przebudowy ulicy Chopina, czyli drogi wojewódzkiej nr 705. Zgłosiły się do niego cztery firmy, których oferty opiewały od najniższej wynoszącej 10,8 mln zł do najwyższej, która wynosiła 17,6 mln zł.

Taktyczna zagrywka

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg dotyczący tej inwestycji został unieważniony ze względu na zbyt wysoką kwotę, która wynosiła 18 942 000 zł. Tymczasem samorząd Mazowsza, który jest zarządcą ulicy, przeznaczył na ten cel 9,6 mln zł i przed drugim przetargiem suma ta nie została zwiększona.

Decyzja o niepodnoszeniu przed przetargiem kwoty na realizację remontu Chopina okazała się skutecznym zagraniem. Daliśmy ewentualnym wykonawcom do zrozumienia, że nie poddamy się cenowemu szantażowi i nie zamierzamy dokładać do inwestycji kilkunastu milionów złotych, aby ją zrealizować. Choć zdawaliśmy sobie sprawę, że coś i tak trzeba będzie jednak dołożyć – powiedział nam Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. To właśnie dzięki jego zabiegom Zarząd Mazowsza na posiedzeniu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków na remont ulicy Chopina w wysokości 1,2 mln zł.

Decyzję zarządu muszą jeszcze zatwierdzić radni Mazowsza na sesji Sejmiku, która odbędzie się 16 października. – Sądzę, że nie powinno być z tym problemu i radni zgodzą się na dofinansowanie wyższą kwotą modernizacji ulicy Chopina. Co z kolei pozwoli na podpisanie pod koniec października ze zwycięzcą przetargu umowy na wykonanie inwestycji, a ta powinna się rozpocząć na początku listopada – dodaje Adam Orliński.

Współpraca popłaca

Jak już informowaliśmy, konsorcjum firm Granar i Invest AG, zwycięzca przetargu, będzie miało bardzo mało czasu na wykonanie remontu. MZDW chce, aby ulica została oddana do użytku do końca roku.

W tym czasie ma wykonać nową podbudowę jezdni, a następnie wybudować jej nawierzchnię. Do tego dochodzi przebudowa skrzyżowań oraz budowa nowych chodników, ścieżki rowerowej, zjazdów oraz wykonanie studni ściekowych kanalizacji deszczowej wraz z osadnikami. Ulica otrzyma także nowe oświetlenie. Ma być ono sfinansowane przez miasto, które na własny koszt wykonało dokumentację techniczną przebudowy ulicy Chopina, a podległy miejskiemu samorządowi ZWiK zadbał o istniejącą w jej ciągu sieć wodociągowo-kanalizacyjną.

Przy okazji dodajmy, że w przyszłym roku MZDW, wspólnie z miejskim samorządem, przystąpi do przebudowy kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 705 na terenie Sochaczewa. Tym razem będzie to fragment Alei 600-lecia na odcinku od przejazdu kolejowego w Kistkach do skrzyżowania z ulicą Trojanowską i Staszica. Miasto ze swojej strony wykona dokumentację techniczną inwestycji, natomiast samorząd Mazowsza pokryje koszty remontu. Plan zakłada m.in. przebudowę jezdni, wymianę chodników oraz budowę ścieżki rowerowej.

Warto również wspomnieć o tym, że dzięki współpracy miejskiego samorządu z samorządem Mazowsza ten ostatni w ciągu ostatnich dwóch lat przeznaczył na remont należących do niego dróg na terenie Sochaczewa rekordową kwotę 20 mln złotych.

Dzięki tym środkom przebudowano dwa ronda, ulicę Chodakowską, Piłsudskiego, wybudowano most nad Pisią w Boryszewie, wyremontowano fragmenty   ulicy 15 Sierpnia i Chopina. MZDW nie rezygnuje z kompleksowej przebudowy ul. Chopina, a w ostatnich dniach zabierał się za Aleję 600-lecia. Jak widać współdziałanie daje bardzo wymierne efekty i taką współpracę, ponad wszelkimi podziałami, chciałbym prowadzić w następnej kadencji – podkreśla Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Jerzy Szostak

Fot. Archiwum Expressu Sochaczewskiego