Strona główna Sochaczew miasto Będzie kasa na wymianę pieców

Będzie kasa na wymianę pieców

772
0
PODZIEL SIĘ

 W ciągu najbliższych dziesięciu lat rząd chce przeznaczyć sto miliardów na program termomodernizacji prywatnych domów, wymianę sieci centralnego ogrzewania oraz źródeł ciepła. Część tych gigantycznych środków trafi do Sochaczewa.

Program „Czyste powietrze” jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Głównym celem działań ma być zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez termomodernizację budynków z jednoczesną wymianą źródeł ciepła.

I właśnie założeniom programu ma dotyczyć spotkanie informacyjne, które odbędzie się 11 października o 18.00 w Kramnicach Miejskich przy 1 Maja 21.

To spotkanie otwarte, zatem przyjść może każdy. Odpowiedzi na wszystkie pytania udzieli doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To właśnie ta instytucja ma przyjmować wnioski, rozpatrywać je, przekazywać dotacje lub pożyczki i ostatecznie rozliczać każdy projekt. Będzie okazja zapytać, czy na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które już ruszyły z wymianą sieci centralnego ogrzewania, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie, jak krok po kroku przejść całą procedurę – mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa.

Bezzwrotne dofinansowanie będzie można otrzymać na wymianę starych źródeł ciepła: pieców i kotłów, na ocieplenie ścian i przegród budynku, wymianę okien i drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć np. wykonanie audytu energetycznego, projekt przebudowy dachu wraz z jego dociepleniem, wymianę bram garażowych, zakup kotła na biomasę, węgiel, gaz lub olej, montaż pompy ciepła. W przypadku wymienionych prac minimalny koszt kwalifikowany to 7 tys. zł, maksymalny aż 53 tysiące.

– Kwota dofinansowania jest różna w zależności od dochodów rodziny, a waha się od 30 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Jeśli dochód na członka rodziny nie przekroczy 600 złotych, można liczyć na 90 procent dopłaty, a jeśli będzie wyższy niż 1600 zł, fundusz pokryje 30 procent kosztów. Gdy nie mamy gotówki na pokrycie wkładu własnego WFOŚIGW udzieli niskooprocentowanej pożyczki – wyjaśnia Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi UM.

– Program daje bardzo dużo możliwości, bo wychodzi do osób o najniższych dochodach, a nieco lepiej zarabiającym oferuje i dotację, i preferencyjnie oprocentowaną pożyczkę rozłożoną nawet na piętnaście lat. Zakłada, że osoby już budujące dom mogą otrzymać pieniądze na zakup i montaż nowego źródła ciepła, czyli obniża te koszty o kilkadziesiąt tysięcy. Co jeszcze warto podkreślić, nie eliminuje węgla. Jeśli jest on odpowiedniej jakości i spalamy go w nowoczesnym piecu, naprawdę może być czystym źródłem ciepła – stwierdza Dariusz Dobrowolski.

Dodajmy, że nabór wniosków w ramach programu „Czyste powietrze” ruszył 19 września i potrwa do 30 czerwca 2027 r.

UM /Jerzy Szostak

fot. Pixabay