Strona główna Teresin Akademicka inauguracja w Niepokalanowie

Akademicka inauguracja w Niepokalanowie

513
0
PODZIEL SIĘ
fot. arch

Po raz dziesiąty w Niepokalanowie zabrzmiał „Gaude Mater Polonia”. Kolejny rok akademicki rozpoczęli studenci Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum”. Naukę rozpoczęło 74 słuchaczy.

Jeśli Niepokalana zechce – założymy Akademię Maryjną, aby w niej studiować, wykładać, publikować na cały świat, Kim jest Niepokalana. Może z doktoratem z mariologii” – to słowa wypowiedziane przez św. Maksymiliana Kolbego 12 października 1933 roku.

Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum” jest w pewnym sensie spełnieniem marzenia świętego Maksymiliana, wyrażonego wówczas – przyznaje o. Jacek Staszewski, rzecznik Klasztoru Niepokalanów.

Będąc jednostką Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut „Kolbianum” ściśle współpracuje z księdzem prof. dr hab. Stanisławem Dziekońskim, rektorem UKSW. Celem studiów mariologicznych jest m.in. przygotowanie kompetentnych wykładowców mariologii dla Seminariów i innych wyższych uczelni; pogłębienie wiedzy mariologicznej kustoszów sanktuariów maryjnych oraz osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo w sanktuariach; przygotowanie mariologiczne liderów (moderatorów i animatorów), a także członków ruchów i stowarzyszeń maryjnych, ale też przygotowanie mariologiczne wykładowców i wychowawców zakonnych zarówno zakonów żeńskich, jak i męskich, zwłaszcza tych, które w swoim charyzmacie mają duchowość maryjną oraz pogłębienie wiedzy i duchowości maryjnej czcicieli Matki Bożej.

Podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego, w ramach zjazdu Rycerstwa Niepokalanej odbyła się konferencja ogólnopolska „Maryja w dziejach Narodu Polskiego i Europy”.

Marcin Odolczyk

fot. Niepoklalanow.pl