Strona główna Nowa Sucha 100 dębów na 100-lecie

100 dębów na 100-lecie

663
0
PODZIEL SIĘ

Wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka wyszedł z propozycją, aby na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzić 100 dębów.

Inicjatywa bardzo przypadła do gustu mieszkańcom, którzy uznali, że dąb to prawdziwie polskie drzewo.

Będą one symboliczną pamiątką naszego świętowania na wiele lat. Dąb jest pięknym, długowiecznym drzewem, symbolem siły i trwania. Mam nadzieję, że będzie to dla nas swego rodzaju żywy pomnik, wspomnienie tego radosnego wydarzenia – argumentuje Maciej Mońka.

Wiosną tego roku wójt poprosił Konrada Grzybowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Radziwiłłów, aby przekazał nam na ten cel 100 sadzonek dębów. W połowie października Jan Szczurek, leśniczy z Leśnictwa Zakrzew, poinformował Urząd Gminy w Nowej Suchej, że sadzonki już dotarły. Sadzonki może od niego otrzymać każdy chętny bezpośrednio. Trzeba tylko telefonicznie ustalić termin odbioru – tel. 607 096 802. Według gminnego regulaminu tej akcji jedna rodzina ma prawo do jednego drzewka. Fakt odbioru będzie wpisany do specjalnego rejestru. Złożenie w nim podpisu stanowi zobowiązanie do posadzenia drzewka oraz dostarczenia zdjęcia z wykonanego sadzenia. Przy przekazaniu zdjęcia, będzie można otrzymać stosowny certyfikat.

Urząd gminy założy pamiątkowy album ze zdjęciami i lokalizacją posadzonych drzew. Warto, aby przy drzewku na zdjęciu były osoby, które brały udział w jego sadzeniu i chcą, by w albumie znalazły się również ich wizerunki – dodaje wójt.

Organizatorzy akcji wspominają, że sadzonki najlepiej ulokować na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę, ale warto pamiętać, że dąb ma duże i rozłożyste konary. Więc lepiej go ulokować w pewnej odległości od domostwa. Za to dostarczy mnóstwo tlenu i da cień w upały. Dąb należy do wiekowych drzew i może rosnąć nawet kilkaset lat. Czego przykładem jest dąb Bartek.

– Należy jednak pamiętać, że dąb ma potężny system korzeniowy, który może uszkodzić znajdujące się pod ziemią urządzenia melioracyjne i kanalizacyjne. Lepiej sadzić go niezbyt bliski sieci wodno-kanalizacyjnej – informują pracownicy urzędu gminy.

Akcja rozpoczęła się dopiero 22 października i ma, jak zapewnia Maciej Mońka, trwać do wiosny przyszłego roku.

– Nie ma pośpiechu, gdyż chcemy, by działania były przemyślane. Na najbliższej sesji nowej Rady Gminy 9 listopada, przed obradami, posadzimy nasz gminny dąb. Na razie szukamy lokalizacji i analizujemy propozycje mieszkańców – mówi Maciej Mońka.

BN

Fot. Pixabay