Strona główna Rybno Zyskają strażacy

Zyskają strażacy

607
0
PODZIEL SIĘ

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji 4 września zostały podpisane umowy z gminami, które starały się o dofinansowanie zakupu wyposażenia i urządzeń ratownictwa niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym na miejscu zdarzenia. Z możliwości tej dotacji skorzysta również gmina Rybno. W sumie do podziału dla chętnych gmin jest 100 mln zł. Gminy dostają od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych.

– Dla nas jest to bardzo korzystny projekt, gdyż wkład własny wymagany przy tym dofinansowaniu wynosi jeden procent. Oby takich projektów wspierających małe gminy było jak najwięcej. Fundusz z dofinansowania przeznaczony jest dla OSP i ukierunkowany na poprawę bezpieczeństwa publicznego. Dwa lata temu udało nam się wyposażyć jednostkę OSP w Rybnie. W tym roku podobny wóz ratowniczo-gaśniczy dostaje jednostka w Jasieńcu. Dla nas ważne jest, by jednostki OSP były jak najlepiej przygotowane do akcji ratowniczych – mówi Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno.

Program zainaugurowany został w Małopolsce i dzięki niemu do tamtejszych druhów OSP trafił nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości przekraczającej 10 mln zł. Środki pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, działającego od września ub. roku.

Po sprawdzeniu się projektu Minister Sprawiedliwości postanowił objąć programem OSP całą Polskę. To właśnie ochotnicy z jednostek gminnych są często pierwszymi na miejscu wielu wypadków drogowych i od ich pomocy zależy życie ofiar.

Na Mazowszu projekt ruszył 9 lipca. Od tego czasu rozpoczęło się zbieranie aplikacji od zainteresowanych gmin. Zgodnie z programem o wsparcie będą mogły się ubiegać gminy i miasta na prawach powiatu z całego kraju. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafi do poszczególnych jednostek OSP, które potrzebują specjalistycznego wyposażenia do ratowania życia i zdrowia ludzi. Będą to w pełni wyposażone zestawy medyczne oraz defibrylatory.

BN

fot. Pixabay