Strona główna Kultura Żeromski w rytmie rocka i rapu

Żeromski w rytmie rocka i rapu

560
0
PODZIEL SIĘ

Niecodzienną inscenizację fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Spektakl odbył się 20 września w Kramnicach Miejskich i był propozycja młodzieży w ramach akcji Narodowego Czytania, promującej literaturę polską.

Publiczność została całkowicie zaskoczona ukazaniem bohaterów powieści w niemal współczesnych realiach. Cytatom z powieści Stefan Żeromskiego towarzyszyły rockowo – popowe rytmy i piosenki w stylu rapu.

– To zdumiewające, jak rewolucję październikową z kart powieści oddała piosenka „Mury” Jacka Kaczmarskiego, śpiewana przez chór i piosenka Czesława Niemena „Mam tak samo jak ty” klimat polskości – wspomniała jedna z osób na spektaklu.

– To zupełnie rewolucyjne odczytanie Żeromskiego. Za moich czasów, w latach 80. ubiegłego wieku to byłoby zupełnie niemożliwe. Ale nie powiem, choć jestem zaskoczony to z drugiej strony podoba mi się takie młodzieńcze, nowatorskie spojrzenie na klasycznego pisarza – dodał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Młodzi aktorzy nie tylko śpiewali, ale też tańczyli właśnie do dynamicznych melodii rockowych. Część tańców tworzyła swego rodzaju narrację do treści opisując gestem fabułę powieści.

Głównymi wątkami, jakie przedstawiono to młodość Cezarego Baryki, jego relacje z ojcem i potem powrót do kraju i miłosne perturbacje. Najważniejszym elementem był motyw „szklanych domów”, który przewija się przez powieść. Przypomniano tę ideę opisywaną przez Żeromskiego, jak również wykonana została piosenka o szklanych domach.

Bohater pokazany został jako osoba bardzo bliska współczesnej młodzieży – nieco lekkomyślny, kapryśny bawidamek, kwestionujący idee szklanych domów, które wtłaczał mu w głowę ojciec. Nie zabrakło tez elementów buntowniczych, kiedy to Hipolit, jeden z bohaterów dokucza wiejskiemu proboszczowi.

Uczniowie przygotowali prostą, ale też ciekawą scenografię i kostiumy tylko nawiązujące do epoki drobnymi elementami garderoby i rekwizytami.

Uczniów przygotowała oraz wybrała fragmenty powieści wybrała Justyna Kwiatkowska – Kornatko, która wyreżyserowała spektakl.

Staraliśmy się trochę pozbawić skostnienia tę lekturę, tak by zachęcić do jej poznania i nie zanudzić publiczność. Myślę, że nam się udało – podsumowała pani Justyna.

Publiczność nagrodziła występujących długimi owacjami. Z kolei młodzi przypomnieli, że już niebawem bo 29 września w Szkole Muzycznej będą współuczestniczyć w spektaklu „Krakowiacy i górale”.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak