Strona główna Sochaczew miasto Wybory coraz bliżej

Wybory coraz bliżej

955
0
PODZIEL SIĘ

16 listopada kończy się czteroletnia kadencja obecnej rady miasta, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. W niedzielę 21 października na wydłużoną, pięcioletnią kadencję, wybierzemy radnych Sochaczewa, powiatu, burmistrza, oddamy głosy na radnych sejmiku wojewódzkiego. Kampania wyborcza skończy się w piątek 19 października o północy, a niedzielne głosowanie potrwa od 7.00 do 21.00.

21 radnych w czterech okręgach
Przygotowania do jesiennych wyborów trwają już od kilku miesięcy. Najpierw rada miasta zatwierdziła podział Sochaczewa na cztery wielomandatowe okręgi. W okręgu nr 1 powstanie sześć obwodów głosowania (wybierzemy tam sześciu radnych), a w pozostałych okręgach po pięć. Radni dokonali także podziału miasta na 21 stałych obwodów głosowania, wskazali adresy ich siedzib, czyli miejsca gdzie uruchomione zostaną lokale wyborcze. Lokale działać będą głównie w szkołach, przedszkolach, budynkach SCK, placówkach pomocy społecznej. Tu jedyna istotna zmiana to przeniesienie lokalu mieszczącego się dotychczas w SCK przy Żeromskiego 8 do kramnic przy ulicy 1 Maja 21. Dom Rzemiosła nie jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, a kramnice mają wszelkie tego typu udogodnienia. W patio kramnic głosować będą wyborcy zamieszkali przy alei 600-lecia 5, ulicach Farnej, Narutowicza, Wyszyńskiego, Kosińskiego (dawniej Zawadzkiego), Piastowskiej, placu Kościuszki, Poprzecznej, Batorego, Toruńskiej, części Staszica oraz wybranych posesji przy ul. Żeromskiego i Warszawskiej.

Kandydaci, głosowanie
Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 27 sierpnia lokalne komitety miały czas na zawiadomienie komisarza wyborczego w Płocku o utworzeniu komitetu, czyli zamiarze startu w rywalizacji o nasze głosy. Najpóźniej 11 września poznamy składy terytorialnych komisji wyborczych czuwających nad prawidłowym przebiegiem wyborów. 16 września o północy minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych, a dziesięć dni później termin zgłaszania kandydatów na burmistrza. Gdy już poznamy wszystkich kandydatów, przyjdzie czas na wyłonienie składów obwodowych komisji wyborczych.
Do 30 września ratusz sporządzi spis wyborców i jeśli ktoś w ostatnim czasie zmieniał adres zamieszkania warto, by zajrzał do tego spisu. Jeśli brak w nim naszego nazwiska, można będzie złożyć wniosek o jego dopisanie.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Kolejna istotna data to 6 października. Do tego dnia wyborcy niepełnosprawni mają czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
Z kolei do 16 października można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w konkretnym obwodzie. To propozycja dla osób poruszających się na wózkach, które chcą oddać głos, ale ich lokal nie jest wyposażony w podjazd lub windę. W tej sytuacji wyborca może wybrać jeden z jedenastu lokali mających stosowne udogodnienia. Działać one będą w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej, hali sportowej MOSiR przy Kusocińskiego, Szkole Podstawowej nr 4 przy Staszica, Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy al. 600-lecia, Zespole Szkół im. F. Chopina w Chodakowie, Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Staszica, Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie i Boryszewie oraz kramnicach miejskich przy 1 Maja 21.

Trzy obwody zamknięte
Najprawdopodobniej 14 września odbędzie się pierwsza po wakacjach sesja rady miasta, a jednym z punktów obrad ma być ustanowienie trzech tzw. odrębnych obwodów głosowania. Burmistrz zaproponuje radnym, aby komisje powstały w Szpitalu Powiatowym, w pawilonie psychiatrycznym szpitala oraz w Domu Kapłana Seniora przy ul. Staszica.

sochaczew.pl