Strona główna Żelazowa Wola Wrześniowe spotkania z Chopinem

Wrześniowe spotkania z Chopinem

643
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie dni kalendarzowego lata w Żelazowej Woli upłyną pod znakiem bardzo wielu imprez przygotowanych zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów. Zakończy się też doroczny cykl koncertowy prezentujący gwiazdy pianistyki.

 W proponowanym we wrześniu programie dla rodzin Muzeum Fryderyka Chopina ma otwarte lekcje muzealne wprowadzające dzieci w tajniki budowy instrumentu, który szczególnie ukochał Chopin, a także zapoznanie z podstawami notacji muzycznej, aby na koniec skomponować własną miniaturę fortepianową.

Rusza też, wraz z sezonem szkolnym, Mała Akademia Chopinowska i Klubu Przyrodnika dla najmłodszych. W niedzielę 16 września o godzinie 11.00 w Żelazowej Woli rozpocznie pierwsze spotkanie, na którym najmłodsi poznają polonezy Fryderyka Chopina i Michała Ogińskiego. Będą się też uczyć podstawowych kroków tanecznych do Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina.

Natomiast podczas zajęć Klubu Przyrodnika dzieci poznawać będą świat pajęczaków oraz czym jest babie lato. Zajęcia odbywają się z podziałem na grupy wiekowe 3-6 lat oraz 7-10 w godzinach od 11.00 do 12.30. Przed Małą Akademią Chopinowską, o godzinie 10.30 tradycyjnie odbędą się zajęcia z cyklu Najmłodsi Melomani, czyli półgodzinne zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Z kolei dorosłych czeka 29 września o godzinie 18.00 w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina wykład Utwory Chopina na fortepian i orkiestrę wysłuchane na nowo” przedstawiony przez prof. Johna Rinka z University of Cambridge, znanego teoretyka sztuki pianistycznej.

W sobotę, 15 września zapowiadany jest recital fortepianowy młodej pianistki Agnieszki Kawuli. Zagra ona o godzinie 12.00 i 15.00. Natomiast w niedzielę, 16 września odbędzie się recital laureata I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych o godzinie 12.00 i 15.00. Artysta, którego poznamy dopiero na koncercie zagra na instrumencie historycznym Erard z 1838 roku.

Na 16 września zapowiadany jest też spacer edukacyjny z prelekcją „O źródłach i roli małej architektury parku w Żelazowej Woli”. Początek wyprawy parkowymi alejkami o godzinie 13.30. Spacerowiczów poprowadzi Anna Tarnawska, architekt krajobrazu i kierownik ds. Parku w Żelazowej Woli. Podczas spotkania przedstawiona zostanie historia i znaczenie elementów małej architektury parku. Dwa mosty, pergola przy Domu Urodzenia Chopina czy altany, to komponenty parku-pomnika mające praktyczne znaczenie, ale także wpisujące się silnie w narrację miejsca.

Organizatorzy wrześniowych imprez w Żelazowej Woli zapewniają, że warto skorzystać z ich oferty. Tym bardziej, że część imprez plenerowych, to już ostatnie propozycje w tym roku kalendarzowym.

BN

Fot. MFC

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIwaszkiewicz w Hiszpanii
Następny artykułŁadniej przy Bazylice