Strona główna Kultura W setną rocznicę – musical „Niepodległa – I Iskra Tylko”

W setną rocznicę – musical „Niepodległa – I Iskra Tylko”

824
0
PODZIEL SIĘ

Sochaczewskie Centrum Kultury zreorganizowało musical „Niepodległa – I Iskra Tylko”, który odbył się się na scenie letniej. Była to już druga prezentacja tego spektaklu. Musical został zaprezentowany w ramach inauguracji nowego sezonu artystycznego 2018/2019.

Druga premiera miała miejsce 9 września i przyciągnęła tłumy sochaczewian. Brakowało miejsc siedzących. Na samym początku Artur Komorowski – dyrektor SCK, przedstawił osoby, które pomogły w realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Jak podkreślał – „Niepodległa – I Iskra Tylko” to musical oparty w całości na własnym scenariuszu i skomponowanej na zamówienie muzyce, którą przygotował Jakub Krukowski. Za choreografię odpowiadała Monika Osiecka – Jaworska. Scenariusz przygotował Dawid Żakowski, sprawował on również funkcję reżysera oraz przygotowywał do roli aktorów z Teatru Maska. Główną rolę – Matki, objęła Ewa Bonecka.

Musical w dużym skrócie przedstawił burzliwe dzieje Polski. Rozpoczyna się od sielankowej sceny rozgrywanej w Żelazowej Woli. Wydarzenia następują szybko, nadchodzą rozbiory, potem w symboliczny sposób upamiętnione zostają Polskie powstania narodowe. Aktorzy wygłaszają chwytające za serce fragmenty „Dziadów” cz III. Całość odbywa się przy akompaniamencie muzycznym – Cameraty mazovia, którą dyryguje sam Artur Komorowski. Kluczowym momentem w musicalu jest monolog wygłoszony przez Dawida Żakowskiego, obrazuje on cierpnie jakie dotknęło naród polski. Choreografia przygotowana przez Abstrakt, robiła wrażenie i pchała akcję do przodu. Imponujące było również przygotowanie wizualne spektaklu za, które odpowiadał Gamid Ibadullayev. Gra barw i świateł w dużym stopniu wpływała na odbiór musicalu. Ponadto wyświetlane w tle filmiki budowały klimat.

W końcowej scenie Polska odzyskuje niepodległość, a aktorzy symbolicznie podkreślają, że mamy rok 2018 i setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Jak zapowiadał Artur Komorowski, SCK planuje jeszcze jedną premierę tego musicalu. Ponadto zapowiedział, że powstaje film dokumentalny, który przybliży widzom w jaki sposób udało się zrealizować ten projekt.

Aleksander Szostak