Strona główna Rybno W Polskę jedziemy – Niepodległość świętujemy

W Polskę jedziemy – Niepodległość świętujemy

563
0
PODZIEL SIĘ

Od 2 do 3 września 2018 r. Stowarzyszenie Seniorów Gminy Rybno, przy współpracy z Gminną Biblioteką w Rybnie oraz wsparciu finansowym Gminy Rybno, zorganizowało wyjazd przybliżający uczestników do świętowania głównych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przeszło 50 osób wyjechało, by w ten sposób odwiedzić ważne dla historii naszego kraju miejsca. Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Zamku Książąt Mazowieckich i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Kiedy zaczęto budować zamek ciechanowski – a było to ok. roku 1355 – na Mazowszu, które było osobnym księstwem, panował książę Siemowit III z linii Piastów Mazowieckich.

Na pozostałych terenach Polski kończył się wówczas proces zjednoczenia, po tzw. rozbiciu dzielnicowym. Rządził tam, ostatni król dziedziczny, Kazimierz Wielki, także z linii Piastów, który „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Na ziemie polskie najeżdżały wojska z państw sąsiednich, a szczególnie Krzyżaków (Zakon Rycerski Najświętszej Marii Panny) z północy, Czechów z południa i Litwinów ze wschodu. Zamek ciechanowski był praktycznie nie do zdobycia i nigdy nie został zajęty przez wrogów, chociaż takie próby podejmowali Krzyżacy, czego dowodem są znalezione w fosie zamkowej, w trakcie badań archeologicznych, dwa miecze i inne fragmenty uzbrojenia rycerzy zakonnych. Zamek pełnił wówczas (na przełomie XIV i XV w.) rolę obronnego zamku granicznego, gdyż granica Państwa Krzyżackiego przebiegała wzdłuż rzeki, tuż za północnym murem zamku.

Po bardzo owocnie spędzonym czasie, pełni historycznych informacji uczestnicy wyjazdu udali się w stronę Augustowa, by tam odpocząć.

Kolejnego dnia, podczas rejsu po jeziorach i kolejnych lekcjach historii w tle, grupa z Rybna przypominała sobie najważniejsze wydarzenia z polskiej historii.

Pod koniec października odbędzie się w Rybnie quiz dotyczący historii naszego kraju. „100 pytań na 100-lecie Polski Niepodległej” ma na celu przybliżenie mieszkańcom Gminy najważniejszych dla Polski wydarzeń od Mieszka I, aż do czasów współczesnych. Wśród opracowanych pytań nie zabraknie również tych dotyczących bezpośrednio naszej gminy i jej losów.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie już niebawem będzie można otrzymać darmowy skrypt z opracowanymi zagadnieniami, niezbędnymi do napisania quizu. Skrypt ten będzie również możliwy do pobrania w formie pliku PDF ze strony internetowej Biblioteki i Urzędu Gminy.

Zachęcamy wszystkich do zapisów i udziału w tym ważnym wydarzeniu. Dla najlepszych czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Seniorów Gminy Rybno oraz Wójtowi Gminy Rybno Grzegorzowi Kropiakowi za dbałość o Polską historię i troskę o dziedzictwo kulturowe naszej Gminy.

UG Rybno

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSchody nie dla wszystkich
Następny artykułCzwórka z boiskiem