Strona główna Powiat Udane powiatowe święto rolników

Udane powiatowe święto rolników

734
0
PODZIEL SIĘ

Dożynki to czas dziękczynienia za plony. Samorząd powiatu sochaczewskiego co roku kultywuje tradycję ich organizacji. W tym roku rolę gospodarza i współorganizatora powiatowego święta plonów objęła gmina Młodzieszyn, na terenie której w niedzielę 16 września mieszkańcy powiatu, w tym delegacje wszystkich gmin, rolnicy i samorządowcy, uczestniczyli w święcie rolników.

W słoneczną niedzielę przed kościół w Młodzieszynie przybyły delegacje ze wszystkich gmin naszego powiatu, a ich wieńce dostojnie prezentowały się przed ołtarzem oraz przed sceną na stadionie.
Uroczystą mszę św. dożynkową koncelebrowali dziekan ks. Piotr Żądło oraz ks. Stanisław Łubian i proboszcz tutejszej parafii ks. Dariusz Kożmiński. W kościele nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych i chlebów, a delegacje instytucji związanych z rolnictwem złożyły przygotowane dary ołtarza.  Mszę uświetniła Sochaczewska Orkiestra Dęta, która zaprezentowała też koncert na scenie stadionu.

Podziękowanie za plony

Honory tegorocznych starostów dożynkowych pełnili Beata Wódka i Tomasz Więcek, mieszkańcy gminy Młodzieszyn. Wykonawcą chleba dożynkowego była piekarnia Sylwestra Kaczmarka z Sochaczewa, zaś powiatowy wieniec dożynkowy wykonała kwiaciarnia „Ale Bajka” Aleksandry Chaber.
Po mszy barwny korowód przemaszerował na stadion sportowy w Młodzieszynie. Tu rozpoczęła się dalsza część uroczystości dożynkowych. Nie mogło zabraknąć obrzędu dzielenia chlebem. Delegacjom wieńcowym i partnerom dożynek starosta wraz z wójtem wręczyły pisemne podziękowania.
– Dożynki to taki szczególny czas, kiedy rolnicy mogą podziękować, myślę, że przede wszystkim Bogu, za plony i poprosić o opiekę i wsparcie na kolejny rok. To chwila, kiedy wszystkie gminy, cała lokalna społeczność jest szczególnie blisko siebie. Podtrzymywanie tradycji, radość, która towarzyszy dożynkom, symboliczny gest dzielenia chlebem, mają ogromne budujące znaczenie. Dlatego nie ustajemy w organizacji dożynek powiatowych, choć jest to przecież trudne przedsięwzięcie i do tego, by były udane, trzeba wysiłku wielu ludzi – mówiła starosta Jolanta Gonta. Do uczestników dożynek zwróciła się też wójt gminy Młodzieszyn Monika Pietrzyk, która podkreślała, że obchody święta plonów to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w kalendarzu staropolskich obrzędów rolniczych.

Dożynkowe atrakcje

Na scenie wystąpiła młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury z Młodzieszyna. Publiczność rozbawił lokalny kabaret Nictuponas a także grupa Dens Babki, oraz Teraz My z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. W międzyczasie odbywały się konkursy dla publiczności. Pod wieczór na scenie pojawiły się zespoły muzyczne Magnum i Extazy. Natomiast niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był występ jednego z bardziej znanych i lubianych zespołów – Power Play, który zgromadził przed sceną tłum ludzi.
Na dożynkach nie zabrakło stoisk wystawienniczych, zarówno branżowych, jak i komercyjnych, w tym z rękodziełem instytucji pomocowych, jak choćby DPS-u czy MOW-u. Było wesołe miasteczko i jak zawsze darmowa grochówka, a także warsztaty pieczenie chleba, pokazy antyterrorystyczne. Obok ogródka gastronomicznego można było skosztować lokalnych wyrobów mięsnych, przygotowanych przez Andrzeja Sikorę.
W dożynkach udział wzięli przedstawiciele władz województwa, organizacji i instytucji rolniczych. Obecny też był poseł Ziemi Sochaczewskiej Maciej Małecki. Wśród gości nie zabrakło też partnerów tegorocznego święta dożynek: Sławomira Tomaszewskiego – przewodniczącego Rady Powiatowej MIR; Marleny Kowalskiej – kierownik placówki KRUS w Sochaczewie; Jarosława Pachowiaka – kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Sochaczewie oraz Krzysztofa Szumskiego – dyrektora MODR oddz. Bielicach.
W uroczystościach dożynkowych samorząd powiatowy obok starosty reprezentowali: Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Anna Ulicka, Bożena Samson i Andrzej Grabarek – członkowie Zarządu Powiatu oraz Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu. Byli też dyrektorzy powiatowych instytucji i szkół oraz radni powiatowi. Nie mogło zabraknąć wójtów gmin naszego powiatu, przedstawicieli policji, straży i wojska.
Organizatorem tegorocznych Dożynek Powiatowych było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz samorząd Gminy Młodzieszyn. Sponsorem głównym dożynek był PGNiG Obrót Detaliczny, który miał swe stoisko wystawiennicze.

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie