Strona główna Sochaczew gmina Szkoły gotowe do pracy

Szkoły gotowe do pracy

579
0
PODZIEL SIĘ

Mamy nowy rok szkolny. W większości gmin na uczniów czekają odnowione i rozbudowane placówki oświatowe. Jednak nie we wszystkich szkołach udało się w całości zakończyć prace remontowe. W części będą one trwać do końca bieżącego roku, a w kilku przypadkach zakończą się dopiero na wiosnę 2019 roku.

W placówkach szkolnych na terenie powiatu sochaczewskiego remonty, jak również rozbudowy istniejących szkół i ich modernizację wymusiła nowa ustawa oświatowa, która funkcjonuje już ponad rok.

Szkoły nam pęcznieją

Pierwszy rok dało się jeszcze wytrzymać, ale kolejny to znaczny przyrost liczby uczniów. Niektóre gminne szkoły nie były do tego przystosowane, choćby tak nieduże, jak w Mokasie czy Feliksowie. Przy liczbie poniżej 100 uczniów w szkole dodatkowa ilość 15-20 osób jest już mocno odczuwalna. Stąd konieczność rozbudowy tych placówek do zwiększających się wymogów – zauważa Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

W gminnym szkołach przy systemie gimnazjalnym po zakończeniu roku szkolnego odchodziło z placówki przeciętnie około 20 osób, w większych szkołach było to do 30, a nawet 40 uczniów. Teraz, po wprowadzeniu reformy oświaty likwidującej gimnazja, ci uczniowie pozostali.

– W minionym roku szkolnym było u nas około dwudziestu kilku uczniów VII klasy plus nabór do zerówki. W sumie około 35-40 osób. W tym roku trzeba doliczyć kolejne plus-minus 30 osób. Nie ubywa nam, a przybywa, jak na razie. Coś z tymi uczniami trzeba zrobić, aby zapewnić im maksymalnie dobre warunki edukacji – stwierdziła Katarzyna Mechecka, dyrektor SP w Feliksowie, podczas jednej z ostatnich sesji poświęconej oświacie.

W jej placówce trwa kompleksowa rozbudowa i remonty. To, jak zapewnia Mirosław Orliński, ma być szkoła o podobnych parametrach, jak Szkoła Podstawowa w Kątach, która jest obecnie jedną z najlepszych placówek oświatowych nie tylko w gminie, ale też w powiecie sochaczewskim.

Kąty to nasza wzorcowa placówka. Chcielibyśmy, aby wszystkie nasze szkoły w gminie tak wyglądały. Ale, aby to osiągnąć, czeka nas dużo wysiłku i pracy – dodaje Mirosław Orliński, podkreślając, że szkoły są priorytetem w gminie.

Oświata jest też ważna w Brochowie, gdzie potrzeby remontowe szkół są dość duże. Zwłaszcza w nowo powstałej Szkole Podstawowej w Śladowie potrzebny jest kompleksowy remont przystosowujący dawne gimnazjum do nowych zadań. Konieczna jest również rozbudowa już istniejących szkół i maksymalizacja wykorzystania ich tak, aby dały radę pomieścić większą liczbę uczniów.

Dachy są problemem

Największym problemem dla szkół są jednak remonty dachów. To kosztowne inwestycje, a gminy jak w przypadku Nowej Suchej, mają problemy ze znalezieniem wykonawcy. Odbyły się trzy przetargi na remont dachu w SP w Kurdwanowie. Ostatni został unieważniony 21 sierpnia z powodu braku wykonawcy.

– Liczymy, że w końcu uda się znaleźć wykonawcę na tę inwestycję. Jednak to nie jest sprawa nagląca. Remont dachu w Kurdwanowie odłożyliśmy na przyszły rok ­– stwierdza Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Z podobnym problemem szukania wykonawcy na remont szkolnego dachu boryka się gmina Rybno. Tam też odbyły się dwa przetargi. W obu przypadkach nie wpłynęła żadna oferta.

Szkolne remonty wykonaliśmy zgodnie z przyjętymi planami i w miarę możliwości budżetowych gminy. Szkoły są w pełni gotowe do nowego roku szkolnego. Natomiast remont dachu w szkole w Rybnie powiązany jest z inwestycją Odnawialne Źródła Energii. Na pewno zostanie on wykonany w czasie akceptowalnym przez nas – zapewnia Grzegorz Kropiak, wójt gminy Rybno.

Część remontów szkolnych w wielu placówkach gminnych będzie realizowanych w trakcie roku szkolnego. Dotyczy to m.in. wymiany instalacji elektrycznych, kotłów grzewczych, czy też wspomnianych remontów dachów. Natomiast pomieszczenia klasowe, szkolne biblioteki oraz zaplecza socjalne są w pełni gotowe we wszystkich szkołach gminnych powiatu sochaczewskiego.

Bogumiła Nowak

Fot. Janusz Szostak