Strona główna Brochów Świętowali 90 lat służby

Świętowali 90 lat służby

1078
0
PODZIEL SIĘ

Ochotnicza Straż Pożarna w Kromnowie w sobotę, 25 sierpnia, świętowała 90. rocznicę powstania i pracy na rzecz lokalnego środowiska. To, jak podkreślono w wielu wystąpieniach oficjalnych gości, jedna z najstarszych jednostek OSP na terenie powiatu sochaczewskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. polowej celebrowanej przez ks. prałata Tadeusza Jaworskiego, kapelana strażaków w powiecie warszawskim zachodnim. W czasie mszy dokonano poświęcenia nowego sztandaru jednostki, ufundowanego przez Komitet Fundacji Sztandaru. Po powitaniu gości oficjalnych przez Jacka Wosińskiego – prezesa OSP w Kromnowie, druh Grzegorz Rutkowski przypomniał 90-letnią historię kromnowskiego OSP. W trakcie ceremonii wręczenia sztandaru został odczytany akt fundacji, a następnie wbite symboliczne gwoździe w drzewce przez Piotra Szymańskiego – wójta gminy Brochów i przewodniczącego Komitetu Fundacji, oraz przedstawicieli lokalnych firm.

Swoje gwoździe w drzewce sztandaru wbili też Tomasz Wiśniewski – członek zarządu wojewódzkiego ZOSP, Jacek Karaś – prezes gminnego OSP, st. bryg. Piotr Piątkowski – komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie oraz Adam Orliński – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Przy okazji nadania sztandaru wręczone zostały medale za zasługi dla pożarnictwa. Złotym medalem wyróżniono jednostkę OSP w Kromnowie oraz druhów Jacka Wosińskiego i Mariusza Makowieckiego, a srebrnym – Mariusza Goszczyńskiego. Odznakę „Wzorowego Strażaka” wręczono Januszowi Miecznikowskiemu, Marcinowi Miecznikowskiemu, Jackowi Morawskiemu, Pawłowi Przydworskiemu, Grzegorzowi Rutkowskiemu, Łukaszowi Przydworskiemu, Pawłowi Matwiejczukowi i Łukaszowi Orłowskiemu.

Strażacy z Kromnowa podziękowali darczyńcom pamiątkowymi statuetkami za wkład w wyposażenie w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Osobne podziękowanie przekazano Łukaszowi Kopce z Urzędu Gminy Brochów za pomoc merytoryczną i współpracę. Nie zapomniano oczywiście o strażakach seniorach, honorując ich pamiątkowymi medalami. Największe jednak wyróżnienie dla jednostki wręczono na koniec uroczystości. Był to Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”, nadany przez Adama Struzika, marszałka Województwa Mazowieckiego, za całokształt działalności jednostki w ciągu 90 lat działalności.

Po części oficjalnej odbył się piknik z obficie zaopatrzonym bufetem. W trakcie zabawy uczestnikom do tańca przygrywał zespół 40 Plus.

oprac. BN

Fot. OSP Kromnów