Strona główna Teresin Spotkali się młodzi duchem

Spotkali się młodzi duchem

576
0
PODZIEL SIĘ

Przyjdę do was w moim Duchu” – takie hasło przyświecało tegorocznej edycji Max Festiwalu. Niepokalanów po raz dziesiąty stał się miejscem spotkania rekolekcyjnego dla młodych duchem. Zjechali tu uczestnicy niemal ze wszystkich stron Polski. Max Festiwal trwał od 22 do 26 sierpnia.

 – Gdy młodzi pytają, dlaczego warto tu przyjeżdżać, odpowiadamy, że to świetny sposób, by dobrze zakończyć wakacje. Oczywiście jest jeszcze wiele innych powodów, ale nie sposób je wszystkie wymienić. Jedno jest pewne, nikt, kto przyjeżdża na Max Festiwal, nie wyjeżdża taki sam – wyjaśnia o. Sylwester Maria Gąglewski, organizator przedsięwzięcia – Niepokalana dokonuje w tym czasie prawdziwych cudów, wiemy o tym ze świadectw uczestników. Maryja jest pośredniczką wszelkich łask, które spływają do nas od Boga Ojca, przyjeżdżając do Niepokalanowa, przyjeżdżasz do Niej. Św. Maksymilian mówił: „Ona w Niepokalanowie króluje i każdy z nas czuje, że jest blisko Niej. Tu jest przedsionek nieba” – dodaje.

Pogodne wieczory

 Tradycyjnie w programie Max Festiwalu znalazły się zarówno punkty stałe, jak i te zupełnie nowe.

Była więc pięknie przygotowana liturgia, Kaplica całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu, profesjonalnie przygotowana schola, zakwaterowanie na polu namiotowym. Nie zabrakło namiotów tematycznych, spotkań w grupach. Jak zwykle dużym zainteresowaniem nie tylko uczestników Max Festiwalu, ale też miejscowych parafian, którzy ochoczo gościli w wydarzeniu, były tzw. pogodne wieczory oraz koncerty muzyki chrześcijańskiej.

Na uczestników Max Festiwalu czekały liczne konferencje. Ojciec Grzegorz Bartosik poprowadził dyskusję na temat „Relacji Duch Św. – Maryja, w doświadczeniu i nauczaniu św. Maksymiliana”. Z kolei s. Dorota Drozdowska z Japonii zajęła się tematem „Gdzie Ty jesteś Maryjo, zstępuje Duch Święty”, a o. Piotr Szczepański wygłosił prelekcję pt. „Posiąść Ducha Pańskiego i otworzyć się na Jego święte działanie”.

Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Max Festiwalu byli też: aktor Adam Woronowicz, Wojciech Modest Amaro – polski kucharz i restaurator, znany z kulinarnego reality show Top Chef oraz Judyta Tychmanowicz.

Na festiwalowej scenie wystąpił zespół „Za Nim”, zaś w sali św. Bonawentury wystawiono spektakl „Może Niepokalana zechce”.

Zabawa i modlitwa

Trzeba zaznaczyć, że Max Festiwal wyróżnia się spośród tego typu zlotów również tym, że wszystko tu ma swoje miejsce i czas. Jest więc czas zarówno na zabawę, ale i na wyciszenie, czas na rozmowy, ale i na modlitwę, czas na słuchanie świadectw i na ich głoszenie, czas na wspólne trwanie przed Panem, ale i na osobistą modlitwę. Jest możliwość spowiedzi w formie dłuższej rozmowy. Istnieje możliwość zaczepienia po prostu któregoś z franciszkanów i po prostu porozmawiania, o czym się chce, bo na co dzień często brak odwagi lub okazji.

Organizatorem Max Festiwalu Rekolekcyjnego Spotkania Młodych jest Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jego zasadniczym celem jest prowadzenie rekolekcji i ewangelizacja młodych, jak też formowanie młodych do bycia świadomym i odpowiedzialnym katolikiem.

Max Festiwal jest spotkaniem rekolekcyjnym, przyjeżdżając można więc oczekiwać owoców właściwych dla rekolekcji. Całość zorganizowana jest w duchu franciszkańskim i duchu św. Maksymiliana. W praktyce oznacza to dużo prostej i głębokiej radości, doświadczenie pokoju, który głosił św. Franciszek, wiele okazji do czynienia dobra, duże wymagania stawiane uczestnikom oraz prawdziwe cuda, których gwarancją jest Maryja Niepokalana, główna organizatorka Max Festiwalu. Warto przyjechać na Max Festiwal i w ten wyjątkowy sposób podsumować wakacje. Za rok spotkamy się ponownie.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWarszawiacy i górale
Następny artykułOrkan pogromca Relaxu