Strona główna Kultura Przybędzie Paderewski

Przybędzie Paderewski

657
0
PODZIEL SIĘ

W roku 1918 Jana Paderewski, wybitny polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk odwiedził nasze miasto.

Historycy nie są zgodni co do tego, jak dokładnie wyglądała jego wizyta, co nie zmienia faktu, że obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są dodatkową okazją, by uhonorować tę wielką postać. Na 8 października zaplanowano wydarzenie skierowane do uczniów sochaczewskich szkół.

Mimo że nie dysponujemy wieloma informacjami, zdecydowaliśmy się wykorzystać wizytę Ignacego Jana Paderewskiego, by przybliżyć młodym ludziom jego rolę w przełomowym dla kraju okresie – powiedziała nam Joanna NiewiadomskaKocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

„Paderewski, który wygrał Polskę na fortepianie”, to wydarzenie łączące rekonstrukcję historyczną, happening i spektakl teatralny. Rozpocznie się przejazdem pianisty i jednocześnie dyplomaty zabytkowym pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków. W tracie przejazdu odtwórca roli pierwszego premiera II RP oraz młodzież z sochaczewskiego „Chopina” będą zachęcać gości do wspólnego śpiewania. W Chodakowie podróżnych powita orkiestra dęta. Zebrani przejdą uroczystym pochodem do Sochaczewskiego Centrum Kultury. Tam odbędzie się interaktywny spektakl, którego przygotowaniem zajęli się nauczyciele pracujący w LO im. F. Chopina – Bogusława i Jacek Górniccy.

Wszyscy, którzy nie będą mogli obejrzeć spektaklu w pierwszym terminie, mogą to zrobić zaledwie dwa dni później. W środę 10 października, w ramach „Sochaczewskich Spotkań z Chopinem” w hotelu Chopin odbędzie się przedstawienie dedykowane tym razem dorosłym widzom.

UM Sochaczew