Strona główna Sochaczew miasto Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Sochaczew (GALERIA ZDJĘĆ)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Sochaczew (GALERIA ZDJĘĆ)

1944
0
PODZIEL SIĘ
Na zaproszenie posła Macieja Małeckiego w poniedziałek, 17 września, Sochaczew odwiedził premier Mateusz Morawiecki. Pobyt w Sochaczewie premier rozpoczął od wizyty w sochaczewskiej spółce Energop, gdzie podpisana została umowa o wsparciu w kwocie 16 mln złotych z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii.
Wśród obecnych podczas podpisania umowy był obecny Andrzej Kensbok – wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, Paweł Łapa – prezes Zarządu Energopu,   Andrzej Orliński – członek Zarządu Energopu, burmistrz Piotr Osiecki oraz starosta Jolanta Gonta. Nie zabrakło także posła Macieja Małeckiego, który od lat zabiega o wsparcie finansowe dla jednej z największych sochaczewskich firm, jaka jest Energop.
Ze strony firmy umowę sygnowali Paweł Łapa oraz Andrzej Orliński. Natomiast ze strony ministerstwa parafowała ją Magdalena Piłat – dyrektor departamentu Ministerstwa Inwestycji i Technologii.
– Firma Energop będzie beneficjentem nowego systemu wspierania inwestycji. Środki pochodzą z budżetu. Państwo ma tu być partnerem przy powstawaniu nowych inwestycji. Tu w Sochaczewie jest taka potrzeba, by rozwijał się przemysł i powstawały nowe miejsca pracy. Fundusze gwarantują zwiększenie dynamiki rozwoju firmy w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju – mówił po podpisaniu umowy Mateusz Morawiecki.
– Zakład w Sochaczewie ma już 65 lat, ale nadal jest żywotny i aktywny. Ta umowa daje szansę na rozwój firmy i podpisywanie nowych kontraktów. Ważne jest, że zakład będzie wpływał na rozwój miasta – dodał Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Po wizycie w Energopie premier Mateusz Morawiecki udał się na cmentarz wojskowy w Trojanowie, gdzie złożył kwiaty przed pomnikiem żołnierzy poległych w walce z Niemcami podczas bitwy nad Bzurą w 1939 roku.
Kulminacyjnym punktem wizyty szefa rządu w naszym mieście było spotkanie z mieszkańcami, które odbyło się na Placu Kościuszki. Przybyło około dwóch tysięcy osób, zarówno zwolenników jak i przeciwników rządu. Ci ostatni na samym początku próbowali okrzykami zagłuszać wystąpienie Mateusza Marowieckiego skandując m.in. „Konstytucja!”. Jednak w miarę wystąpienia premiera atmosfera stawał się coraz bardziej spokojna i zebrani mogli usłyszeć najważniejsze punkty rządowego programu rozwoju Polski jak i pomocy na jaką Sochaczew i gminy powiatu sochaczewskiego mogą liczyć ze strony rządu w najbliższym czasie. Są to między innymi – jak stwierdził premier – środki na dalszą termomodernizację i walkę ze smogiem. Rząd przekaże także 2,5 mln złotych dla sochaczewskiego szpitala na remont bloku operacyjnego oraz na nowy sprzęt w tym na zakup nowego ultrasonografu.  Miasto oraz gminy powiatu sochaczewskiego mogą także liczyć na środki na remonty dróg, budowę obiektów sportowych, placów zabaw dla dzieci, jak i fundusze na pomoc dla seniorów. .
W swoim wystąpieniu premier wspominał także o pracach rządu zmierzających do wprowadzenia nowych uregulowań prawnych, które mają doprowadzić do zmniejszenia kosztów wywozu śmieci .
Podczas spotkania premier poinformował, że kandydatem na burmistrza Sochaczewa Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach samorządowych będzie Piotr Osiecki, a na starostę Jolanta Gonta. Mateusz Morawiecki wspomniał również o Macieju Małeckim, podkreślając, że dzięki jego zabiegom miasto pozyskało w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 30 mln złotych ze środków zewnętrznych na realizacje zaplanowanych inwestycji przez miejski samorząd.
Bogumiła Nowak
Jerzy Szostak
Fot.: Bogumiła Nowak/
Jerzy Szostak