Strona główna Sochaczew miasto Poznaliśmy projekty na Sochaczewski Budżet Obywatelski

Poznaliśmy projekty na Sochaczewski Budżet Obywatelski

971
0
PODZIEL SIĘ

Znamy już ostateczną listę projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w Sochaczewskim Budżecie Obywatelskim 2019. W piątek, 14 września, odbyło się posiedzenie zespołu opiniującego, który ocenił wnioski pod względem merytorycznym. Zakwalifikowano 17 spośród 28 propozycji.

Mieszkańcy będą mogli wskazywać swoich faworytów od 1 do 19 października. Każdy sochaczewianin, który ukończył 16 lat, będzie mógł zagłosować na maksymalnie dwa projekty. Do rozdysponowania jest 1 200 000 zł. Obowiązuje podział na tak zwane projekty duże (od 100 000 zł do 870 000 zł) i małe (od 20 000 zł do 100 000).

Bieganie po linie

W przypadku projektów dużych mamy do czynienia z pięcioma projektami. Najdroższe z nich dotyczą budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego na osiedlu „Victoria”, którego koszt oszacowano na 870 000 zł, a zgłoszone zostało przez Zbigniewa Madeja. Podobną kwotę trzeba będzie przeznaczyć na budowę nowych trybun na stadionie Bzury Chodaków, których wykonanie zaproponował Marcin Cichocki.
Z kolei remont ulicy Jana Kochanowskiego, zgłoszony przez Marka Księżaka, ma kosztować 660 000 zł. Listę dużych inwestycji zgłoszonych do przyszłorocznej edycji SBO zamykają te zaproponowane przez Daniela Janiaka, są to: park linowy, który ma być zlokalizowany na terenie MOSiR lub okolicach Pasażu Duplickiego, koszt 500 000 zł, oraz inkubator kultury i dziedzictwa lokalnego, który mógłby powstać na Placu Kościuszki lub w parku przy ul. Traugutta albo im. I.W. Garbolewskiego, czy też na terenach SCK, MOSiR, sochaczewskiego muzeum. Koszt realizacji tej inwestycji to 120 000 zł.

Dla ducha i ciała

Najwięcej, bo aż 12 zgłoszonych przez mieszkańców projektów dotyczy małych inwestycji. I podobnie jak w przypadku tzw. inwestycji dużych, dotyczą one poprawy stanu przestrzeni publicznej, czyli stworzenia lub modernizacji miejsc wypoczynku dla mieszkańców Sochaczewa.
Świadczy o tym 5 projektów dotyczących dalszej modernizacji istniejących na terenie miasta placów zabaw. Pierwszy z nich, zgłoszony przez Kamilę Gołaszewską-Kotlarz, dotyczy budowy tężni solankowej na Ogródku Jordanowskim przy Al. 600-lecia – koszt 70 000 zł. Z kolei Tomasz Donat proponuje doposażenie za 37 tys. zł ogródka przy ul. 1 Maja w nowe elementy do zabawy. Podobny wniosek, z tym, że dotyczący placu zabaw na osiedlu Polna I, zgłosili Agata i Michał Jakubiak, koszt – 72 000 zł. Z kolei Aleksandra Walawska-Przanowska zaproponowała modernizację placu zabaw na osiedlu Malesin za 42 000 zł.
Kolejnymi małymi inwestycjami zgłoszonymi do SBO-2019 są: rewitalizacja skweru przy ulicy Żeromskiego i Senatorskiej – wnioskodawca Magdalena Sikora, koszt 100 000 zł. Koncerty plenerowe dzieci i młodzieży na scenie w parku im. I.W. Garbolewskiego, wnioskodawca Tomasz Donat, koszt 25 000 zł. Kolorowy Sochaczew, czyli murale na bloku przy ul. Staszica 1, kamienica w centrum przy ul. Toruńskiej 8 lub jeden z bloków w Trojanowie przy Al. 600-lecia – wnioskodawca Daniel Janiak, koszt – 58 000 zł.
Z kolei Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” proponuje „Poetyckie rewolucje” za 20 000 zł. Natomiast Daniel Janiak zgłosił ustawienie „Ławeczki Chopina” na Placu Kościuszki lub w parku przy ul. Traugutta, koszt: 30 000 zł. Do tego proponuje on potańcówki na dechach z zespołem na żywo, które mogłyby się odbywać na plaży miejskiej, placu zabaw w Chodakowie, w Malesinie, na osiedlu przy ul. Korczaka, na placu zabaw lub na terenie przy plebanii w Karwowie, a koszt ich organizacji to 37 500 zł.
„Sport w Chodakowie na mistrzowskim poziomie, 90-lecie KS Bzura Chodaków” – to propozycja Tomasza Flakowskiego, koszt 100 000 zł.
Ostatnim wnioskiem z tzw. małych projektów jest bezpieczna droga do szkoły – progi zwalniające w Chodakowie – propozycja zgłoszona przez Marcina Cichockiego. Według niego progi powinny zostać wybudowane na ulicy: Sadowej, Działkowej, Smolnej, Powstańców Warszawy, Kampinoskiej, Głogowej oraz Parkowej, a środki potrzebne na ich wykonanie to 80 000 zł.

Najlepsze z najlepszych

– Projekty realizowane w ramach SBO, to tak naprawdę odzwierciedlenie potrzeb mieszkańców. Cieszę się, że każdego roku pojawiają się pomysły nowe, niektóre zaskakujące, ale ciekawe. Ten rok jest szczególny, ponieważ zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej zwiększyliśmy pulę przeznaczoną na realizacje projektów SBO i wynosi obecnie 1,2 miliona złotych. Mam przyjemność zasiadać w zespole opiniującym, gdzie wspólnie wprowadzamy takie zmiany w regulaminie, żeby wyjść naprzeciw mieszkańcom. Po weryfikacji merytorycznej i biorąc pod uwagę rekomendacje poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego, będziemy mogli oddać głos na dwa spośród 17 projektów. Te najlepsze z najlepszych, które zdobędą największą ilość głosów, zostaną wprowadzone do przyszłorocznego budżetu i wykonane w 2019 roku. Pojawiły się pomysły inwestycyjno-sportowe, jak nowe trybuny w Chodakowie. Wśród pomysłów nie zabrakło również wniosków remontowych i modernizacyjnych. Będziemy mogli oddać głos na projekty kulturalno-rozrywkowe, to jest potańcówki na dechach. Mnie osobiście bardzo zaciekawił projekt parku linowego, i bardzo mu kibicuję. Dobrze, że sochaczewianie chcą i angażują się w budżet obywatelski. Mam głęboką nadzieje, że mieszkańcom spodobają się propozycje wnioskodawców, bo to jest główny cel. Mam ogromną satysfakcję, że mogę pracować jako radna w grupie roboczej oraz zespole opiniującym. W zeszłym roku jednym z wygranych wniosków był mój, dotyczący wiat rekreacyjno-piknikowych na bulwarach nad Bzurą – powiedziała nam radna Selena Majcher, przedstawiciel Rady Miejskiej w zespole opiniującym zgłoszone przez mieszkańców wnioski. Dodajmy, głosowanie na zgłoszone propozycje odbędzie się w dniach od 1 do 19 października

Jerzy Szostak