Strona główna Kultura Portrety w pałacowych wnętrzach

Portrety w pałacowych wnętrzach

1091
0
PODZIEL SIĘ

W Pałacu w Gawłowie w sobotę, 15 września otwarta została nowa wystawa. Tym razem swoje najnowsze zdjęcia pokazał Tomasz Ertman. Większość zdjęć wykonanych zostało w ostatnich tygodniach w trakcie pleneru fotograficznego na terenie gawłowskiego pałacu. Stąd też nazwa wystawy „Pałacowe inspiracje”.

– Chcemy by nasz pałac był żywym i aktywnym miejscem wielu różnych spotkań związanych z kulturą. Chcemy, aby działania trwały cały rok, więc nie tylko w ciepłe miesiące. To duże wyzwanie dla nas, gdyż konieczny jest remont i modernizacja obiektu. Różne wystawy będą się odbywać cyklicznie. Takie mamy plany – poinformowała Agnieszka Gerasik, współzałożycielka Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza, która jest właścicielem pałacu w Gawłowie.

Pałacowe fantazje

Wystawa „Pałacowe Inspiracje” Tomasza Ertmana, to już trzecia jego wystawa w tym roku. Dwie wcześniejsze były współtworzone wraz pracownią Eksperymentów Audiowizualnych w Sochaczewskim Centrum Kultury Boryszewie oraz w „Jezioranach”.

Jednak prace Tomka znane są od kilkunastu lat, kiedy to zaczął fotografować imprezy sportowe, a potem koncerty i różne imprezy miejskie.

Z fotografią modelingową i artystyczną zetknął się w 2015 roku. Od tego czasu wykonał ponad 180 sesji, a przed jego obiektywem przewinęło się ponad sto modelek i modeli. Swoje prace zaprezentował na kilkunastu wystawach, w tym dwóch indywidualnych.

Od samego początku Tomek jest współorganizatorem wystaw i Spotkań ze Sztuką w Jezioranach. Działa też w Grupie Artystycznej OtoFoto oraz Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych od chwili jej powstania. Fotografie wykonał także dla kilku książek, okładek płytowych oraz zamówione sesje m.in. dla Teatru Maska czy grupy tanecznej Abstrakt.

Tomek lubi bardzo fotografię portretową. Na wystawie w Gawłowie dominowały portrety. Niektóre dość niesamowite jak np. Kobieta z rogami, upiorne damy czy jockerowe demony. W wielu pracach nawiązuje do przedwojennego ekspresjonizmu, którym jest zafascynowany.

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt fotografii wykonanych podczas sesji w pałacu i parku w Gawłowie. Zestawienie zniszczonych, pełnych śladów przeszłości wnętrz z młodością i urodą modelek zaowocowało niezwykle interesującym spojrzeniem.

 Nowe życie pałacu

 – Nas jako mieszkańców bardzo cieszy, że zaczyna już coś dziać się w pałacu w Gawłowie. To bardzo piękny obiekt i zależy nam bardzo, by przyciągał swymi atrakcjami, nie tylko mieszkańców Gawłowa, ale też Sochaczewa i okolic – wspomniała Agnieszka Offerczak – Ciura, radna gminy Sochaczew.

Na wernisaż przybyło bardzo wielu przyjaciół Tomka, jak również współtwórcy jego sukcesów m.in. Gamid Ibadullayev, prowadzący Pracownię Eksperymentów Audiowizualnnych. Pod jego kierunkiem Tomek Ertman, jak sam wspomina, odkrywa nowe możliwości twórcze i bardziej malarskie spojrzenie na fotografie.

Obecni na wernisażu byli zainteresowani tym, aby pałac odżył artystycznie i twórczo, by nie tylko odbywały się tu wystawy oraz plenery fotograficzne, ale tez inne warsztaty dla różnych twórców.

Agnieszka Gerasik zapewniła, że jeśli tylko uda się pokonać wszelkie bariery związane z wymogami wojewódzkiego konserwatora zabytków, który stale coś nowego wymyśla, to pałac będzie stałym i codziennym miejscem aktywności dla artystów.

Na razie fotografie Tomka Ertmana można oglądać przez trzy tygodnie w godzinach pracy Fundacji lub po godzinach, w wolne dni, po telefonicznym umówieniu się.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak