Strona główna Teresin „Ósma Gwiazda” w Niepokalanowie (GALERIA ZDJĘĆ))

„Ósma Gwiazda” w Niepokalanowie (GALERIA ZDJĘĆ))

2463
0
PODZIEL SIĘ

Niepokalanów stał się światowym, kolejnym ogniwem, gdzie wierni ze wszystkich stron świata będą modlić się o Pokój. W sobotę 1 września br. miała tu miejsce uroczysta Inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój oraz poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Data jest znamienna, trudno bowiem o bardziej wyraziste nawiązanie do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju, jak kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej.

W roku 2008 w Polsce powstało Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace, które realizuje duchowe dzieło apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Jego materialnym wyrazem jest koordynacja utworzenia na całym świecie Centrów Modlitwy o Pokój – 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju. Ich częścią są Kaplice Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, z których ma płynąć nieustająca modlitwa o Pokój.

Wśród zaproszonych gości na inaugurację Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie był m.in. Andrzej Dera – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, wójt gminy Teresin Marek Olechowski, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, wicewójt gminy Teresin Marek Jaworski. Tego dnia do Niepokalanowa zjechało tysiące wiernych z całej niemal Polski, ale też z zagranicy. W samo południe sprawowana była uroczysta liturgia, której przewodniczył J. Eks. Arcybiskup Salvatore Pennacchcio Nuncjusz Apostolski w Polsce. Homilię wygłosił J. Eks. Arybiskup Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Pokój jest nieustającym pragnieniem serc każdego z nas. Człowiek potrzebuje Pokoju, który stanowi przecież integralną część naszego bytu, szczęśliwego życia i jest poniekąd warunkiem rozwoju całego świata, ale też każdego z nas – mówił Arcybiskup – Pokój o wiele bardziej niż osiągnięciem człowieka jest Darem Bożym, stąd zawsze potrzebna jest pomoc Maryi – dodał zwracając się do wiernych.

 „Gwiazda Niepokalanej” jest ósmą Kaplicą Pokoju na świecie. Miejsce nie przypadkowe, bowiem przez osobę św. Maksymiliana Kolbe, założyciela Niepokalanowa, więźnia obozu w Auschwitz, doskonale wpisuje się w głęboką ideę nieustającej modlitwy o Pokój. Ołtarz Adoracji „Gwiazda Niepokalanej” został poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka w sierpniu br. w Rzymie. Dzieło powstało dzięki ofiarności miejscowej wspólnoty parafialnej oraz wielu innych osób dobrej woli z kraju i ze świata. Podobne miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu znajdują się w: Betlejem (Izrael), Oziornoje (Kazachstan), Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Namyang (Korea Płd.), Kibeho (Rwanda), Dagupan (Filipiny).

Dzieło utworzenia Kaplicy Pokoju Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie podjęto rok temu. Utworzenie Kaplicy było od wielu lat pragnieniem wspólnoty klasztornej i parafialnej, oraz pielgrzymów odwiedzających to szczególne miejsce. Początkowo spodziewano się, że będzie to Kaplica służąca miejscowym wspólnotom oraz pielgrzymom. Rozpoczęto prace projektowe, zlecające wykonanie Ołtarza firmie z Gdańska. Powstała wtedy koncepcja Ołtarza. Jednak Opatrzność Boża miała inne plany. W 2017 roku z archiwum klasztornego wydobyto list św. Maksymiliana i odczytano go w kontekście powstałego projektu Ołtarza. Już w 1934 roku św. o. Kolbe pisał z Japonii do Polski  – Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Najświętszego Sakramentu – czytamy w liście o. Kolbe. I właśnie taki kształt miał projekt koncepcyjny niepokalanowskiego Ołtarza. Warto dodać, ze to niezwykłe wydarzenie  było bezpośrednim powodem, dla którego Stowarzyszenie Communita Regina della Pace zaproponowało pod koniec ubiegłego roku, aby ósma Gwiazda znalazła swoje miejsce właśnie w Niepokalanowie.

Podczas budowy Ołtarza, zbierano intencje od wszystkich darczyńców, które następnie włożono do stalowej kasety, którą z kolei umieszczono w stopniach Ołtarza. Zebrane intencje i prośby oraz dziękczynienia zostaną na zawsze w tym szczególnym miejscu, jako znak wiary. Jak napisał św. Maksymilian – Kto zagląda do kościoła, pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia.

 Marcin Odolczyk

fot.  Marcin Odolczyk