Strona główna Sochaczew miasto Odkryli węgiel

Odkryli węgiel

1119
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej od 3 sierpnia prowadzone są prace związane z wykonaniem odwiertu geotermalnego. Przypomnijmy, że miasto na ten cel otrzymało rządową dotację w wysokości ponad 10 milionów złotych .

Do tej pory udało się już osiągnąć głębokość 800 metrów, czyli pokonano połowę zakładanej głębokości 1400 metrów. To właśnie na niej powinna znajdować się słodka, gorąca woda, mająca być wykorzystywana zarówno do ogrzania miasta, jak i do zasilenia miejskich wodociągów.

Warto jednak wspomnieć o tym, że sochaczewski odwiert ma również ogromne znaczenie dla naukowców, ponieważ jest częścią rządowego projektu „Rozpoznajemy budowę geologiczną kraju”. Właśnie dlatego podczas wiercenia na bieżąco prowadzona jest analiza wypłukiwanych z otworu próbek. Na jej podstawie dowiedzieliśmy się już choćby, że 190 metrów pod powierzchnią Sochaczewa znajduje się węgiel brunatny, a nawet węgiel czarny. Niestety w pokładzie zaledwie dziesięciometrowej grubości i dodatkowo o bardzo słabych parametrach (zanieczyszczony w 30 proc.), więc jego wydobycie nie miałoby najmniejszego sensu.

opr. atu

fot. Pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWyrównają aleję
Następny artykułW hołdzie bohaterom