Strona główna Iłów Nie tylko powidła

Nie tylko powidła

619
0
PODZIEL SIĘ

Już w ten weekend, 8-9 września odbędzie się trzecia edycja Olenderfest, czyli Festiwalu Powideł Olenderskich. Impreza startuje w sobotę o godzinie 12.00.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty garncarskie, rzeźbiarskie, jak również gotowanie sytochy (barszczu na bazie ziemniaków) oraz pokazy m.in. piwowarstwa, powroźnictwa, czerpania papieru i bartnictwa. Swój udział zapowiedzieli rzemieślnicy, twórcy ludowi i rolnicy. Ci ostatni zaprezentują swoje domowe produkty.

W części artystycznej wystąpi Janusz Prusinowski Kompania, czyli Janusz Prusinowski – artysta folkowy wraz ze swym zespołem. Kontynuują oni tradycje wiejskich muzykantów. O godzinie 14.00 zapowiadany jest pokaz gotowania powideł olenderskich. Potem na scenie pojawi się Ludowy Zespół „URZECZEni”, działający przy czerskim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Zaprezentuje się również Zespół Ludowy „Kalwarki” z Góry Kalwarii, Zespół „Tak To Widzę” i znane z wcześniejszych występów „Grzybowianki” z Grzybowa. Przygotowano też pokaz sypania terpy (wzgórków z ziemi po wykopaniu rowów) i wyplatania płotów łozinowych.

Impreza jest współfinansowana ze środków Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Potęga tradycji”. Patronat honorowy objęli Muzeum Etnograficzne w Płocku oraz Kingdom of the Netherlands. Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.

BN

fot. Pixabay