Strona główna Teresin Nie tylko narodowe czytanie

Nie tylko narodowe czytanie

535
0
PODZIEL SIĘ

Prezydent Andrzej Duda osobiście zainaugurował tegoroczne Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” autorstwa Stefana Żeromskiego. W tegoroczną akcję aktywnie włączyła się też Gmina Teresin. Uroczyste czytanie powieści odbyło się na tarasie gruntownie zmodernizowanej stacji kolejowej w ramach projektu „Dworzec TO.Kultura” w Teresinie.

Gmina Teresin zaangażowała się w Narodowe Czytanie już po raz siódmy. Projekt został zapoczątkowano w roku 2012 epopeją „Pan Tadeusz”.

Przez kolejne lata czytane były: w 2013 roku – utwory Aleksandra Fredry, 2014 – „Trylogia”, 2015 – „Lalka”, 2016 – „Quo Vadis”, 2017 – „Wesele” – wylicza Aleksandra Starus, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie, koordynator akcji w tej gminie.

Nie tylko „Przedwiośnie”

W tym roku główną lekturą było „Przedwiośnie”, czytane fragmentami na dworcowym uroczystym czytaniu. Jednak w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości zahaczono również o wiele antologii niepodległościowych.

Wśród nich znalazły się takie wiersze jak: „Ignacy Krasicki”, „Święta miłości kochanej ojczyzny”, Adam Mickiewicz – „Do matki Polki”, Leopold Staff – „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!”, Kazimierz Wierzyński – „Zstąp, Duchu Mocy”, Czesław Miłosz – „W Warszawie” i wiele innych – dodaje dyrektor Starus.

Wśród czytających „Przedwiośnie” byli m.in.: Wiesława Koryś, Grażyna Starus, Adam Krukowski, Sylwia Gawryszewska, a także młodziutcy uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie – Dawid Szarwas i Kalina Staszewska.

Wyjątkową oprawę muzyczną zapewniła Katarzyna Rosa, która zaprezentowała pieśni patriotyczne.

Co ciekawe, każdy z przybyłych na teresińskie „Narodowe Czytanie” otrzymał w prezencie egzemplarz książki „Przedwiośnie” zaopatrzony pamiątkową pieczęcią i przesłany specjalnie na tę okazję z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Akcja „Narodowego Czytania” w Teresinie odbyła się tuż obok zupełnie nowej filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Teresinie.

Czytanie jest modne

Jak dało się zauważyć, i jak wynika z bibliotecznych sprawozdań, czytelnictwo wśród mieszkańców gminy Teresin ma się naprawdę dobrze. Tylko w ubiegłym roku w Teresinie, i dodatkowej filii w Szymanowie, wypożyczono w sumie ponad 20 tys. woluminów.

Czy czytelnictwo jest dziś modne? Z takim oto pytaniem zwróciliśmy się do dyrektor biblioteki: – Moim skromnym zdaniem, jak najbardziej „tak”. Czytelnictwo ma się ku rozwojowi. Tym bardziej, że został powołany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który mocno wspiera takie instytucje jak biblioteki w propagowaniu czytelnictwa. Jednak cała przygoda z książką zaczyna się w domu. To rodzice już od najmłodszych lat powinni oswajać dzieci ze słowem pisanym. A wtedy wszyscy osiągniemy sukces – odpowiada Aleksandra Starus.

Doczekaliśmy czasów, że biblioteka zagościła w progi dworca PKP. Trzeba przyznać, że nowa siedziba, a w zasadzie filia prezentuje się znakomicie.

Dodatkowa filia Gminnej Biblioteki Publicznej ma za zadanie przybliżyć książkę wszystkim podróżnym. W ofercie posiadamy książki beletrystyczne, świetnie nadające się do poczytania w pociągu. Nowa lokalizacja w centrum Teresina z pewnością skróci dystans do biblioteki oraz do oferowanych przez nią usług. Proponujemy lokalną prasę oraz prenumeratę gazet i czasopism. W nowej filii na dworcu, coś dla siebie znajdą także amatorzy gier planszowych, których serdecznie zapraszamy. Aby wygodniej było korzystać z naszych usług, wprowadziliśmy nowoczesny program do obsługi czytelnika. Pozwala on na samodzielne logowanie się na indywidualne konto czytelnika na stronie www.gbpteresin.org.pl, gdzie można samemu przedłużyć książki, nie wychodząc z domu, oraz zamówić interesującą nas książkę – dodaje na zakończenie dyrektor.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk