Strona główna Kultura Narodowa literatura na Stacji

Narodowa literatura na Stacji

585
0
PODZIEL SIĘ

W sobotę, 8 września odbyła się na Stacji Sochaczew, czyli w Muzeum Kolei Wąskotorowej 7. edycja Narodowego Czytania, czyli doroczna akcja poświęcona poznawaniu klasyki polskiej literatury. W Sochaczewie imprezę tę zorganizowało Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut.

W tym roku lekturą poznawaną w czasie ogólnopolskiego czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, pozycja niespecjalnie lubiana przez młodzież, choć to lektura, która była typowaną do Literackiej Nagrody Nobla. W opinii niektórych książka jest nieco przestarzała i mało odpowiadająca zapotrzebowaniom współczesnych czytelników. Stąd też do Narodowego Czytania tej powieści zaproponowano adaptację Przedwiośnia”, autorstwa Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego. Jednak pomysł wydał się kontrowersyjny i wielu wybrało oryginalną, nieprzerobioną wersję powieści.

Staraliśmy się jednak znaleźć w tej lekturze coś, co byłoby mniej pomnikowe i patetyczne, a bardziej ludzkie. Nie chcieliśmy zajmować się postawami politycznymi i ideami, które w niej przedstawiono. Chcieliśmy pokazać ciekawsze postacie i losy ludzi – wspomniała przed spotkaniem z publicznością Stanisława Podgórska, prezes Stowarzyszenia Atut.

W tym roku zawiedli dorośli mieszkańcy Sochaczewa i okolic, ale nie turyści, którzy gdy wysiedli z wagoników kolejki i przyłączyli się do słuchania czytających książkę poetów ze Stowarzyszenia Atut.

– Choć czytałam tę książkę to chyba niezbyt uważnie. Zupełnie umknął mi fragment o 16-letniej „oślicy”, która nie może skończyć podstawówki. Dzieciaki słuchały tego z rozdziawionymi buziami. To było coś bliskiego im, choć to lektura raczej dla licealistów – zauważyła pani Anna, jedna ze słuchaczek.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się też rozwieszone „pranie” z kartkami z wierszami sochaczewskich poetów. Przechodnie z zainteresowaniem zapoznawali się z twórczością.

Zainteresowani mogli nabyć wydanie „Przedwiośnia” Żeromskiego wraz z prezydencką pieczątką upamiętniającą to wydarzenie.

BN

Fot. Bogumiła Nowak