Strona główna Wyszogród Lipa na 100-lecie

Lipa na 100-lecie

776
0
PODZIEL SIĘ

Z okazji 100-lecia niepodległości Polski pojawił się w Wyszogrodzie pomysł, by uczcić tę datę innym symbolicznym aktem, a nie pomnikiem, czy wmurowaniem pamiątkowej tablicy.

Wyszedłem do mieszkańców naszego miasta i gminy z inicjatywą posadzenia drzewa, bardzo charakterystycznego dla Polski i bardzo symbolicznego – polskiej lipy. To piękne drzewo, o którym wspominał w swej poezji Jan Kochanowski. Pachnące w lipcu i dające przyjemny cień w czasie upału – mówi Paweł Kłobukowski, inicjator akcji.

Jak dodaje propozycja wyszła od zaprzyjaźnionego z nim szefa firmy Drewsmol, zajmująca się ratowaniem drzew, która zobowiązała się wykonać całość za darmo. Wybrana lipa posadzona była w 1989 roku, więc też datą symboliczną związana z historią kraju. Drzewo ma mieć około 60 cm obwodu i jest warte kilka tysięcy złotych.

– Ta firma ma ogromne doświadczenie w podobnych działaniach. Przesadzała m. in. palmy w Dubaju, drzewa w Watykanie i sadziła drzewa jubileuszowe drzewa dla Prezydenta Polski. Czas trwania tego przedsięwzięcia to jedna godzina. Specjalna ekipa przyjeżdża i to wykonuje. Potem zostawia instrukcje, co robić, by drzewo dobrze pielęgnować i aby nie zmarniało – dodaje Paweł Kłobukowski.

Mieszkańcy Wyszogrodu zainteresowali się tematem i kontaktują w tej sprawie. Jednak problemem jest lokalizacja. Chodzi o to, by było to miejsce w miarę eksponowane i blisko centrum miasta, by wszyscy mogli tam trafić. Czasu jest mało, bo drzewo musi być posadzone na początku października. Inicjator akcji chce, by właśnie pod lipą odbyły się tegoroczne uroczystości patriotyczne.

Propozycje lokalizacji lipy można zgłaszać pod nr tel. 508100277

BN

fot. Pixabay