Strona główna Sochaczew gmina Krok po kroku idą zmiany

Krok po kroku idą zmiany

909
0
PODZIEL SIĘ

W różnym tempie przebiegają zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach naszego powiatu. W niektórych są już zakończone i wchodzą w etap realizacji, w innych jeszcze trwają konsultacje z mieszkańcami co do zmian lub kolejne przeróbki i dopasowania, jak to ma miejsce w gminie Sochaczew.

– Wszystko musi być precyzyjne i starannie wykonane, bo modernizacji miejscowych planów przestrzennego zagospodarowania nie wykonuje się co roku, tylko co kilka lat, uaktualniając je do potrzeb mieszkańców. To plany długoterminowe i dość kosztowne dla gminnego budżetu, więc lepiej zrobić wszystko starannie i perfekcyjnie, by nie wracać do tego co i rusz – stwierdził Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Schronisko koliduje

Gmina Sochaczew, jak zauważa Elżbieta Kowalczyk, sekretarz gminy, ma przed sobą wiele wyzwań inwestycyjnych. Zmiany modernizujące plany zagospodarowania są konieczne. W gminie w ostatnim czasie średnio przybywa około 400 mieszkańców rocznie. Obecnie zamieszkuje ją ponad 12 tysięcy osób. Tak więc w ostatnim 27-leciu liczba mieszkańców podwoiła się. To powoduje, że mieszkańcy gminy wysuwają wobec władz żądania dotyczące przekwalifikowania ziemi do celów budowlanych.

Stąd też pojawiła się konieczność zmiany miejscowych planów zagospodarowania w takich miejscowościach jak Kożuszki Parcel, Bronisławy i Kaźmierów, gdzie jest najwięcej chętnych na inwestycje budowlane. Plan, choć uchwalony w lipcu przez radnych gminy Sochaczew, nie wchodzi do realizacji, gdyż wymaga korekt i poprawek wskazanych przez wojewodę mazowieckiego. Dotyczy to Kożuszek Parceli, gdzie nadal sporna jest lokalizacja schroniska dla zwierząt.

– Jesteśmy otwarci na ten temat i zapewniam, że dogadamy się w tej sprawie – dodaje wójt Orliński.

Sprawa miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla gminy Sochaczew wróci zapewne na najbliższej sesji rady gminy.

 Przybędzie inwestycji

W kolejny etap konsultacji weszły też miejscowe plany zagospodarowania w gminie Młodzieszyn. 22 i 24 sierpnia mieszkańcy składali swoje uwagi do planów dotyczących Bibiampola i Juliopola. Po zapoznaniu się z ich uwagami zapadnie decyzja, które z nich zostaną wprowadzone do aktualizacji.

Obecnie w gminie Młodzieszyn wyłożone są kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Będzie też dyskusja na ich temat. 25 września o godzinie 10.00 w siedzibie urzędu gminy odbędzie się spotkanie z mieszkańcami na temat przyjętych rozwiązań dotyczących ulic Kruczej i Sochaczewskiej w Młodzieszynie. Natomiast uwagi do planu przyjmowane będą do 10 października. Również 25 września, tyle że o godzinie 11.00, planowane jest spotkanie dotyczące korekty planu ulic Wyszogrodzkiej i Wspólnej w Młodzieszynie. Uwagi mieszkańców do niego przyjmowane będą do 19 października.

Z kolei w gminie Nowa Sucha 21 sierpnia przystąpiono do skorygowania miejscowych planów zagospodarowania w miejscowościach Nowa i Stara Sucha, Zakrzew, Szeligi, Nowy i Starty Żylin, Kozłów Biskupi, Mizerkę, Kornelin, Leonów oraz część wsi Rokotów. Plany zostały już przedstawione mieszkańcom pod konsultacje. Uwagi na temat zmian zbierane są w urzędzie gminy do 31 października.

Wybrana została też firma, która dokona zmian w „Aktualizacji Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nowa Sucha” oraz opracuje miejscowe plany zagospodarowania dla wsi, które właśnie przedstawiono pod konsultacje.

28 sierpnia komisja przetargowa wybrała M&R Biuro Projektów Mieloch z Poznania. Firma ta za nieco ponad 98 tysięcy złotych wprowadzi potrzebne korekty. Oferta była najlepsza, gdyż pozostałe biura projektowe żądały od gminy niemal dwa razy tyle.

– Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zmiany uda się wprowadzić do dokumentacji, tak, aby wiosną 2019 roku mogły już ruszyć zaplanowane przez mieszkańców inwestycje – mówi Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Niewielkie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przewidziane są też w gminie Rybno. Dotyczą one planowanej inwestycji pożytku publicznego – budowy pawilonu magazynowego na zbiory archeologiczne w Rybnie. Do 14 września mieszkańcy mogą wypowiedzieć się co do lokalizacji inwestycji i zebranych dokumentów.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRówniej na chodnikach
Następny artykułRodzinnie na rowerze