Strona główna Iłów Kolumna stanęła w Iłowie

Kolumna stanęła w Iłowie

727
0
PODZIEL SIĘ

W pochmurną niedzielę, 26 sierpnia, po mszy dożynkowej odbywającej się o godzinie 12.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Iłowie, dokonano odsłonięcia Kolumny Niepodległości znajdującej się na skwerze przed świątynią. W ten sposób Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej wraz z Mazowiecką Wspólnotą Samorządową oddają hołd poległym iłowianom i marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego podobizna znalazła się na medalionie umieszczonym na pomniku.

Patriotycznego tonu całej uroczystości nadała już msza św. sprawowana przez księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego, który podczas swego kazania po wielekroć przypominał, jak ważna jest dla nas Ojczyzna. Głos w kościele bezpośrednio przed mszą zabrali: Roman Kujawa – wójt gminy Iłów, Mariusz Ambroziak – prezes Wspólnoty Samorzadowej Województwa Mazowieckiego, Andrzej Ciołkowski – przez Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mirosław Koźlakiewicz – były minister w Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

W hołdzie przodkom

Bezpośrednio po mszy dożynkowej wszyscy uczestnicy udali się pod kapliczkę świętego Marka. Ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia zabytkowej kapliczki, przeniesionej z ulicy Strażackiej, na teren przylegający do parkanu iłowskiej świątyni.

Następnie uroczystość została przeniesiona pod nowo wybudowaną kolumnę. Wówczas głos zabrali organizatorzy, którzy przybliżyli zebranym gościom samą ideę budowy, jak i chronologię wydarzeń prowadzących do ustawienia monumentu.

Prezes Andrzej Ciołkowski powiedział: –   Pomysł budowy Kolumny na stulecie odzyskania niepodległości to inicjatywa społeczna, która ma na celu upamiętnienie lokalnych wydarzeń związanych z historią naszego kraju, to również forma promowania dumy narodowej i patriotyzmu, także w naszym lokalnym wymiarze.

Podziękowania budowniczym

Andrzej Ciołkowski wspomniał, że w budowę kolumny, jak i przygotowanie samej uroczystości zaangażowanych było wiele osób, którym podczas uroczystości gorąco podziękował. Pierwszą osobą, do której się zwrócił, był ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki, który wyraził zgodę na postawienie kolumny na skwerze przed Kościołem.

Kolejną osobą był Mariusz Ambroziak, którego determinacja i zaangażowanie mobilizowały innych do działania. Podziękowania zostały złożone również na ręce Zbigniewa Jachowicza, który przygotował dokumentację techniczną, Przemysława Nowackiego – sekretarza gminy Iłów, który wspomagał postępowania administracyjne, Krystiana Molaka – za transport kolumny do Iłowa, Jana Stodulskiego, za materiały budowlane i pomoc w montażu, Rafała Durzyńskiego, który zagospodarował teren wokół kolumny, oraz Wandy Dragan – radnej powiatu sochaczewskiego wraz z jej małżonkiem Andrzejem.

Ostatnimi osobami, do których zwrócił się Andrzej Ciołkowski byli płk. Robert Pawlicki, a także płk. Tadeusz Szczurek – rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, którym podziękował za dotychczasową współpracę i za wystawienie posterunku honorowego chorążych WAT przy kolumnie.

Poświęcona kolumna

Po modlitwie ks. Krzysztof Borucki dokonał poświęcenia Kolumny wraz z towarzyszącymi księżmi koncelebransami. Odsłonięcia Kolumny dokonał Mariusz Ambroziak wraz z członkami Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Kwiaty pod Kolumną Niepodległości w imieniu mieszkańców gminy Iłów wójt Roman Kujawa wraz z reprezentantami gminnego samorządu, radną Wanda Dragan, z Andrzejem Ciołkowskim i Mariuszem Ambroziakiem, a także przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, przedstawiciel WAT oraz osoby reprezentujące lokalne placówki edukacyjne, przedstawiciele Klubu Motocyklowego Aioła i sami mieszkańcy.

Tomasz Ciołkowski

Fot. Andrzej Dragan

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkoły gotowe do pracy
Następny artykułMusical na inaugurację