Strona główna Iłów Gminne świętowanie plonów

Gminne świętowanie plonów

540
0
PODZIEL SIĘ

W niedzielę, 26 sierpnia, odbyły się gminno-parafialne dożynki w Iłowie. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele parafialnym, którą celebrowało 5 kapłanów pod przewodnictwem miejscowego proboszcza księdza Krzysztofa Boruckiego; w intencji rolników, ogrodników, sadowników oraz w intencji Ojczyzny.

Wieńce dożynkowe przygotowały wioski: Iłów, Giżyce, Wołyńskie, Krzyżyk Iłowski, Brzozówek, natomiast kosze z warzywami i owocami 11 wiosek z terenu parafii Iłów, zgodnie z wieloletnim zwyczajem. Starostowie dożynkowi, którymi w tym roku byli Teresa Błaszczyk z Iłowa i Eugeniusz Owczarek z Wołyńskiego, przynieśli chleb dożynkowy, wypieczony z tegorocznej mąki w piekarni Tomasza Nowakowskiego w Iłowie.

Proboszcz parafii poświęcił chleb oraz wieńce dożynkowe, a w swej homilii podziękował rolnikom za tegoroczną pracę w ciężkich warunkach atmosferycznych i życzył, aby nikomu nie zabrakło chleba. Nawiązał również do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Podkreślił ważność tej daty dla naszej Ojczyzny oraz podziękował tym, którzy byli pomysłodawcami i przyczynili się do wybudowania w Iłowie Kolumny Niepodległości na wzór takiej kolumny na krakowskim Wawelu, będącej hołdem dla tych wszystkich, którzy na przestrzeni dziesięcioleci walczyli o wolną Polskę oraz tych, którzy swoją pracą dla dobra tej ziemi dawali dowód swojego patriotyzmu.

Po Mszy św. nastąpiła ceremonia poświęcenia wyremontowanej kapliczki świętego Marka oraz odsłonięcia i poświęcenia Kolumny Niepodległości. Akt odsłonięcia Kolumny Niepodległości odbył się z udziałem żołnierzy Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy oraz żołnierzy z jednostki wojskowej w Bielicach. Po ceremonii składania kwiatów przed kolumną uczestnicy uroczystości udali się barwnym korowodem przy dźwiękach orkiestry dętej ze Słubic na dalszy ciąg uroczystości na plac wokół Hali Sportowej.

Wójt Roman Kujawa przywitał wszystkich dożynkowych gości, wśród których byli między innymi Łukasz Gołębiewski dyrektor biura poselskiego posła Macieja Małeckiego, Adam Orliński – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Mirosław Koźlakiewicz – poseł poprzednich kadencji Sejmu, Mariusz Ambroziak – prezes Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, radni powiatowi, gminni, dyrektorzy szkół, myśliwi, strażacy, emeryci oraz mieszkańcy gminy Iłów i ościennych miejscowości.

Następnie wójt przyjął chleb od starostów dożynkowych, którym podzielił się z uczestnikami uroczystości i zaprosił do wysłuchania części artystycznej, która składała się z występu orkiestry dętej ze Słubic, zespołu Happy End, zespołu ludowego Grzybowianki i Grzybowiacy oraz wykonawców z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Imprezie towarzyszyły stoiska wystawiennicze i gastronomiczne. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci.   Zabawa dożynkowa trwała do godziny 22.00

Wanda Dragan

Fot. Wanda Dragan