Strona główna Wyszogród Festiwal ginących zawodów

Festiwal ginących zawodów

608
0
PODZIEL SIĘ

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju” z Wyszogrodu zaprasza 28 i 29 września na Rynek Starego Miasta w Wyszogrodzie na Festiwal Ginących Zawodów. Ideą tej imprezy jest ukazanie starych, zanikających zawodów na terenie Mazowsza i podjęcie próby ratowania tej tradycji.

Festiwal będzie największą jesienną imprezą tego roku w Wyszogrodzie. Zapowiadają się dwa dni pełne atrakcji. Każdy będzie mógł uczestniczyć w warsztatach i pokazach bezpłatnie, i poznać różne unikalne już w tej chwili twórcze działania.

Pomysł na przyszłość

W pierwszym dniu, 28 września, od godziny 13.00 do 18.00 przewidziana jest prezentacja ginących w zawodów, takich jak kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, hafciarstwo. Będzie można też poznać wyroby kuchni lokalnej oraz ich spróbować.

Najwięcej atrakcji czeka na uczestników 29 września. Początek już od godziny 10.00. Wówczas odbędzie się seminarium pod hasłem „Ginące zawody – pomysłem na przyszłość”. Chętni zapraszani są do Sali Zamkowej przy ul. Rębowskiej 52. Spotkanie potrwa około 5 godzin. W trakcie przewidziano przykłady dobrych praktyk w reaktywizacji zawodów: kowala, wikliniarza i garncarza. Po tych prezentacjach przedstawione zostaną możliwości skorzystania z dofinansowania ze środków unijnych oraz warunki, jakie w tym celu trzeba spełnić. Na koniec panel dyskusyjny, w którym uczestnicy mogą zadawać pytania na interesujące ich kwestie.

Liczymy na to, że będzie wielu zainteresowanych. Nie tylko z terenu naszej gminy i miasta, ale także z sąsiadujących z nami gmin. Wszystkich serdecznie zapraszamy, gdyż to jedna z największych imprez w naszym mieście w tym roku i na pewno nie zabraknie na niej atrakcji – poinformował nas pracownik Urzędu Gminy i Miasta Wyszogród.

Spotkanie z przeszłością

W tym samym czasie, gdy będzie trwać seminarium, dla chętnych poznania przeszłości życia codziennego na Mazowszu zorganizowano zwiedzanie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Muzeum zaprezentuje swoją najnowszą ekspozycję – wystawę flory i fauny Wisły Środkowej wraz z uruchomionym ostatnio akwarium.                            – To nowa wystawa w naszym muzeum, i sądzę, że może zainteresować wielu zwiedzających. Warto ją poznać. Ponadto będzie można zobaczyć ekspozycje archeologiczne, dotyczące choćby flisaków (sieci, naczynia, fragmenty szkut, drewniana łódka z jednego bala) oraz ukazujące domowe sprzęty. Zainteresowani Olendrami znajdą ślady tej społeczności w postaci przedmiotów codziennego użytku oraz prasę do buraków cukrowych – mówi Zdzisław Leszczyński, dyrektor muzeum.

Od godziny 13.00 do 18.00 zaplanowano na Rynku, podobnie jak dzień wcześniej, pokazy i warsztaty rzemieślnicze. Wystawiający się zaprezentują między innymi wyplatanie koszy i płotów, lepienie naczyń na tradycyjnym kole garncarskim oraz wykowanie detali i ozdób, takich jak medale i podkowy. Z kolei u wystawiających się lokalnych wytwórców żywności spróbować będzie można regionalnych potraw typowych dla regionu płockiego, w tym również kultury olenderskiej.

W trakcie tych pokazów na estradzie prezentować się będą ludowe kapele i orkiestry. Poprzez taniec i śpiew pokażą typowe zwyczaje i obrzędy z mazowieckich wsi. Dodatkowo będą zorganizowane wystawy twórców ludowych, na których można będzie kupić rękodzieło – haft, obrazy, rzeźby oraz ludowe ozdoby niegdyś popularne na mazowieckich wsiach.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMedalowy turniej
Następny artykułSukcesy strażaków z Paprotni