Strona główna Bez kategorii Droga do niepodległości

Droga do niepodległości

739
0
PODZIEL SIĘ

W Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie do 18 września sochaczewianie będą mogli obejrzeć unikalna wystawę fotograficzną „Niepodległa. W drodze do niepodległości”. Twórcami wystawy są forma PERN S.A., Bank Pocztowy, Archiwum Akt Nowych oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.

– To unikalna i bardzo ważna wystawa, która powinien zobaczyć każdy z mieszkańców miasta i okolic. Poznać jak rodziła się wolność i jak starano się ja na początku II Rzeczypospolitej zachować – powiedział Dariusz Miłkowski otwierając wystawę.

Na uroczystości byli obecni Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, inicjator sprowadzenia wystawy do Sochaczewa, Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, Jolanta Gonta, starosta Sochaczewski oraz Anna Ulicka, radna rady powiatu.

Ta wystawa została specjalnie przygotowana na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski przez PERN i Bank Polski, w oparciu o archiwalne zdjęcia. Jest bardzo imponująca i w sposób precyzyjny opowiada o odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, a potem jak Polacy walczyli o utrzymanie nowopowstałej po zaborach ojczyzny. Bardzo mi zależało, aby ta wystawa trafiła do Sochaczewa, by mieszkańcy, a szczególnie młodzież mogli dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakim wysiłkiem naszych przodków Polska wróciła na mapy świata – wspomniał Maciej Małecki.

Wystawę warto zobaczyć, choćby dlatego, że jest na niej wiele zdjęć zupełnie nie znanych i wcześniej nie publikowanych np. z działań wojennych na froncie z 1920 roku. Można też poznać wizerunki wszystkich osób, które miały wkład w tworzenie niepodległości, a także tworzenie zrębów nowej, polskiej państwowości.

Wystawa jest eksponowana w sali gimnastycznej liceum.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak