Strona główna Edukacja Droga do niepodległości

Droga do niepodległości

560
0
PODZIEL SIĘ

W Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie do 18 września sochaczewianie mogą obejrzeć unikalną wystawę fotograficzną „Niepodległa. W drodze do niepodległości”. Organizatorami wystawy są PERN S.A., Bank Pocztowy, Archiwum Akt Nowych oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe.
– To unikalna i bardzo ważna wystawa, którą powinien zobaczyć każdy z mieszkańców miasta i okolic. Poznać, jak rodziła się wolność i jak starano się ją na początku II Rzeczypospolitej zachować – powiedział Dariusz Miłkowski, otwierając wystawę.
Na uroczystości byli obecni Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, inicjator sprowadzenia wystawy do Sochaczewa, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski oraz Anna Ulicka – radna powiatowa.
– Ta wystawa została specjalnie przygotowana na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, w oparciu o archiwalne zdjęcia. Jest bardzo imponująca i w sposób precyzyjny opowiada o odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, a potem, jak Polacy walczyli o utrzymanie nowopowstałej po zaborach ojczyzny. Bardzo mi zależało, aby ta wystawa trafiła do Sochaczewa, by mieszkańcy, a szczególnie młodzież mogli dowiedzieć się nieco więcej o tym, jakim wysiłkiem naszych przodków Polska wróciła na mapy świata – wspomniał Maciej Małecki.
Wystawę warto zobaczyć choćby dlatego, że jest na niej wiele zdjęć zupełnie nieznanych i wcześniej niepublikowanych, np. z działań wojennych na froncie z 1920 roku. Można też poznać wizerunki wszystkich osób, które miały wkład w tworzenie niepodległości, a także tworzenie zrębów nowej, polskiej państwowości.
Wystawa jest eksponowana w sali gimnastycznej liceum.
BN
Fot. Bogumiła Nowak